Adil Gür'den baraj yorumu ve 2015 seçim tablosu

Adil Gür'den baraj yorumu ve 2015 seçim tablosu

Türkiye'de 1995 yılından bu yana yapılan bütün seçimleri hatasız bilen araştırma şirketi A&G'nin sahibi Adil Gür, yüzde 10 barajının düşürülmesinin iktidarı ve diğer partileri nasıl etkileyeceğini ve 2015 seçim tablosunun nasıl olacağını açıkladı.

2015 seçimlerinin yaklaşmasıyla geçtiğimiz günlerde Anayasa MahkemesiBaşkanı Haşim Kılıç'ın seçim barajının kaldırılacağı-düşürüleceğine ilişkin önemli açıklamaları politika gündeminin nabzını yükseltti.

Hüseyin Yayman, bugün Vatan'da yer alan yazısında, yüzde 10'luk seçim  barajının indirilmesi konusunu, Türkiye'de 1995 yılından bu yana yapılan bütün seçimleri hatasız bilmesiyle dikkati çeken sektörün önde gelen araştırma şirketlerinden A&G'nin sahibi Adil Gür'den aldığı kritik cevaplara yer verdi. 

ADİL GÜR'DEN 2015 SEÇİM TABLOSU

Adil Gür, barajın düşürülmesinin iktidarı değiştirmeyeceğini söyledi ve 2015'te seçim barajının düşmesi durumunda ortaya çıkacak seçim tablosunu detaylandırdı.

İşte o röportajdan kritik satırlar: 

2014 yerel seçim sonuçlarına göre barajın düşmesi en çok HDP’nin işine yarar.Onun dışında tabloda majör bir değişiklik olmaz. Geldiğimiz noktada oyu yüzde 3 olan bir parti dahi yok. Baraj düşerse HDP 10-15 milletvekili daha fazla çıkarır. AK Partiden ise belki 10 vekil azalabilir."

"ASIL ÖNEMLİ OLAN..."

Asıl önemli olan yüzde 2 olan Saadet’in oyu yüzde 3'e çıkacak mı? Baraj düştüğü için DSP’nin oyu yükselecek mi? Doğrusu bu partilerin oyunun fazla yükseleceğini sanmıyorum. TEPAV bizim verilerimizden yola çıkarak 2011 seçimlerinde seçim barajının yüzde 5'e düşmesi durumunda nasıl bir tablo çıkacağını irdelemişti. Orada da açıkca görünüyordu. Küçük farklılıklar dışında radikal bir değişiklik yoktu. Onun için asıl sorun barajda değil, partilerin temsil gücünde. Daha önce de söyledim AYM karar versin. Tablo daha netleşir.

"BARAJIN DÜŞMESİ HDP LEHİNE SONUÇLANIR"

Kişisel kanaaatim seçim barajının düşmesi HDP lehine sonuçlanır. CHP lehine veya aleyhine çok fazla bir değişiklik getirmez. Aynı durum AKP için de geçerli. Biz araştırmalarımızda ‘Partinize gönülden oy veriyor musunuz’ şeklinde bir soru sorduğumuzda muhalefet partilerine oy veren seçmenlerde büyük memnuniyetsizlik görüyoruz. CHP’ye, MHP’ye gönülden oy veriyorum diyenlerin oranı hayli düşük."

"SEÇİM BARAJI KALKARSA 2015'TE NASIL BİR TABLO ORTAYA ÇIKAR?"

AK Parti’den Saadet Partisi'ne 1 veya 2 puan gidebilir. Aynı şekilde CHP’den DSP’ye, İP’e, ANAPAR’a veya diğer küçük sol partilere de 2,3 üç puan kayabilir. Benzer durum MHP için de geçerli. Muhtemelen MHP’den de 1 veya 2 puan BBP’ye kaçacaktır. Her partinin kendi kulvarındaki partiye kayış olacak ve sonuçta bu birbirini dengeleyecektir.

"BARAJIN DÜŞMESİ İKTİDARI ETKİLEMEZ"

"Barajın düşmesinin iktidarın kim olacağı konusunda tayin edici bir rolü olacağını düşünmüyorum. Bu hafta sonu bir seçim olsa seçim barajının düşürülmesi iktidarı değiştirmez. Ben mevcut tablonun değişeceğini sanmıyorum. İktidarın kendi kulvarındaki partilere giden oy kadar, muhalefet partilerinden de kendilerine benzeyen partilere oy kayması olacaktır. Ancak seçime daha çok var. Bir kriz olur, olağanüstü bir gelişme olur. O zaman siyasi tablo da değişebilir. Son olarak şunu söylemek isterim. Seçim barajı düşürülmese dahi HDP yüzde 10 barajını aşabilir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.