Adıyaman'da Alevi provakasyonu

Adıyaman'da Alevi provakasyonu

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bugün Facebook hesabından müthiş bir iddia ortaya attı. Bu iddiaya göre, Adıyaman'da Alevilerin yaşadığı evler işaretlendi, Vali ve emniyet yetkilileri harekete geçti.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bugün Facebook hesabından müthiş bir iddia ortaya attı. Bu iddiaya göre, Adıyaman'da Alevilerin yaşadığı evler işaretlendi, Vali ve emniyet yetkilileri harekete geçti.
 
İşte Aygün'ün paylaştığı mesaj
 
"Adıyaman'da Alevi mahallesinde 200 civarında evin kapısının işaretlendiği yönünde haberler alıyoruz, Hükümetin görevi "dindar nesil" yetiştirmek, yurttaşlar arasına kin ve nefret tohumları eken projeler üretmek değil, çoğulcu ve demokratik bir toplumsal düzen tesis etmektir, meydana gelmesi olası saldırıların sorumlusu "Suriye'de Alevi askerler cinayet işliyor" şeklinde konuşan hükümet olacaktır..
 
Arkadaşlar CHP Adıyaman yöneticileri Emniyet ve Vali ile görüştü, polise göre 20 civarında evin kapısına yazı yazılmış, ne yazdığı belli değilmiş, olay araştırılıyormuş..."
 
PSAKD DE DOĞRULADI
 
CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Facebook’tan paylaştığı iletinin ardından sosyal medyada Adıyaman konuşulmaya başlanmıştı. Bugün Nüve, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Adıyaman Şubesi’ne ulaştı. Şube başkanı Mahmut Yapıcı kentte Alevi evlerinin işaretlendiği haberlerini doğruladı. Şube başkanı Yapıcı Nüve’ye şunları söyledi:
 
“Emniyet amiri ile birlikte toplamda 45 evin üzerinde işaret tespit ettik. Bu evlerde yaşayan herkes Alevi kökenli. Valilik ve Emniyet olayı soruşturuyor. Biz ise takipteyiz. 45 aileden imza topladık, yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Evlerin üzerlerindeki işaretlerin hepsi birbirinden farklı.”
 
 
AKILLARA MARAŞ KATLİAMI GELDİ
 
19 Aralık ile 26 Aralık 1978 tarihleri arasında Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve resmi verilere göre 100'ü aşkın insanın öldürüldüğü katliamda, katliam öncesi Alevi ve solcuların yaşadığı evler işaretlenmişti. Adıyaman'da bugün ortaya atılan bu iddia, akıllara Maraş Katliamı'nı getirdi.
 
TWITTER'DA DA PAYLAŞILDI
 
ferhat sariyildiz Hüseyin Aygün: Adıyaman'da Alevi mahallesinde 200 civarında evin kapısının işaretlendiği yönünde haberler alıyoruz.
 
kadriye doğru ‏- CHP Adıyaman polise göre 20 civarında evin kapısına yazı yazılmış, ne yazdığı belli değilmiş, olay araştırılıyormuş, Hüseyin Aygün
 
Ceren Ataş ‏- Hüseyin Aygün:"Arkadaşlar CHP Adıyaman yöneticileri Emniyet ve Vali ile görüştü, polise göre 20 civarında evin kapısına yazı yazılmış.
 
Çiğdem İzmirli - Adıyaman'da Alevi mahallesinde 200civarında evin kapısının işaretlendiği yönünde haberler alıyoruz,diyor Hüseyin Aygün facebook.com/huseyinaygun62…
 
zülfü yıkılmaz - @CerenAtas ceren merhaba adıyamanda okuyorum dersimliyim.dedikleri yer karapınar mahallesi alevilerin yoğun yaşadığı bir yer.
 
zeynep altıok akatlı - Dindar ve kindar nesil yetiştirmeye gerek yok onlar sokaklrda Ermeni piçi diye çığlık atıyr Adıyaman'da alevilerin kapılarına işaret koyuyor.
 
Çınar Livane Özer - Adıyaman'da Alevilerin yaşadığı evler işaretlenmiş..!!
 
Emre Göktaş ‏- Hüseyin Aygün: Adıyaman'da Alevi mahallesinde 200 civarında evin kapısının işaretlendiği yönünde haberler alıyoruz.
 
Canan Erdoğan - Adıyaman'da Alevi mahallesinde 200 civarında evin kapısının işaretlendiği yönünde haberlr alıyoruz demş Hüseyin Aygün facebook.com/huseyinaygun62…
 
Birgül Kopuz ‏- Hüseyin Aygün'den Adıyaman'da Alevilerin yaşadığı evler işaretleniyor iddiası... Dehşete Düşüren İddia! shar.es/gddYM
 
madxclaim - Adıyaman'da Alevi canların evleri işaretleniyor. Faşistler içindeki kini harekete geçirmeye başladı. RTE'nin kindar gençliği bu
 
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Karapınar Mahallesi'nde bazı vatandaşların bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen yazılar yazıldığını belirterek, ''Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir'' dedi.

Sodan, valilik makamında Emniyet Müdürü Mehmet Bilici ile düzenlediği basın toplantısında, kentte herhangi bir huzursuzluk olmadığını, diyalogların gayet iyi olduğunu, ne yakın tarihte, ne de geçmişte herhangi bir kavga olmadığını belirtti.

Karapınar Mahallesi'nde vatandaşların bahçe duvarına ve kapılarına bir takım harf ve rakamlar yazıldığını ifade eden Sodan, şöyle konuştu:

''Karapınar Mahallesi'nde vatandaşlarımızın bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen keçeli kalemle yazılar yazılmış. Emniyetimiz bunları tespit etti. Bu bir çocuk tarafından veya provokasyon olarak da yazılmış olabilir. Biz bunun takipçisiyiz. Rastgele çizilmiştir. Son yapılan tespitlere göre 25 tane evimizin kapılarına ve duvarlarına çizilmiştir. Bu olayı çözmeye çalışıyoruz. Emniyetimiz ve istihbaratımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir. Zannediyorum bir çocuk tarafından yapılmış olabilir. Provokasyon amacıyla da yapılmış olabilir. Sıkı bir şekilde takibine çalışıyoruz.''

Vali Sodan, Adıyaman'da, etnik ve mezhepten vatandaşlar olduğunu, herhangi bir huzursuzluk bulunmadığını vurguladı.

Kentteki birlik ve beraberliğin devam ettiğini belirten Sodan, ''Şimdiye kadar en ufak dövüş, kavga olmamıştır. Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir. İlimizde yakın tarihte de geçmişte de herhangi bir kavga ve huzursuzluk olmadı. Sorunu çözmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

Ramazan Sodan, bir gazetecinin, ''mahallenin Alevi vatandaşların çoğunlukta bulunduğu bir mahalle olup olmadığını'' yönündeki sorusu üzerine, ''Karapınar Mahallesi Alevi vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu bir mahalle. Sünni vatandaşlarımız da var, ama çoğunlukta Alevi vatandaşlarımız var'' dedi.

AA 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum