Afganistan'a Dev Destek!

Afganistan'a Dev Destek!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2002 yılından bu yana Türkiye olarak Afganistan'a yaklaşık 300 milyon dolarlık destek verildiğini kaydetti.


Londra'da düzenlenen Afganistan'ın geleceğinin tartışıldığı uluslararası konferansta Türkiye'yi temsil eden Şimşek, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Konferansla Afganistan'daki istikrarın desteklenmesinin amaçlandığını, ülkede seçim sonrası ulusal birlik hükümeti kurma çabaları olduğunu ifade eden Şimşek, "Konferansın bir sonraki adımını ise Afganistan'ın kendi ayakları üzerinde duracak şekilde uluslararası destek noktasında bir çaba olarak görmek lazım" dedi.

Afganistan'ın hala uluslararası desteğe ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Şimşek, yeni bir hükümet, yeni bir heyecan olduğunu ve güzel reformlardan bahsedildiğini ancak, Afganistan'ın uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu aktardı.

Şimşek, şunları kaydetti:

"En son yapılan Tokyo Konferansı'nda Türkiye olarak 150 milyon dolarlık yardımı taahhüt etmiştik. Zaten 2002'den bu yana geçen süreçte Türkiye olarak biz Afganistan'a yaklaşık 300 milyon dolarlık destek verdik. 664'e yakın projenin tamamlanmasına yardımcı olduk. Şimdi önümüzdeki dönemde özellikle Afganistan'ın enerji, ulaştırma altyapısının geliştirilmesi ve bölgesel ticaret anlamında bir entegrasyonu başlatması çok önemli. Afganistan denize çıkışı olmayan bir ülke olması sebebiyle bölgesel anlamda ticari faaliyetlerini artırabilmesi için enerji kaynaklarını geliştirmenin yanı sıra demiryolu ve karayollarını da geliştirmeye ihtiyaç duyuyor."

- "Afganistan'a çok önem veriyoruz"

Afganistan'ın yeraltı zenginlikleri açısından çok önemli bir ülke olduğunu, bu kaynakların harekete geçirilmesi halinde ülkede uzun vadeli sürdürülebilir bir refah artışının mümkün olabileceğini dile getiren Şimşek, Türkiye'nin Afganistan'da istikrar ortamının oluşması için önümüzdeki dönemde de desteğe devam edeceğini vurguladı.

Şimşek, "Türkiye olarak biz Afganistan'a çok önem veriyoruz. Afganistan'ı güçlü bir şekilde destekliyoruz. Tabii ki seçimlerin özgür bir ortamda, adil bir ortamda yapılmış olması ve şimdi de ulusal birlik hükümetinin kurulması doğrusu bizi heyecanlandırıyor" dedi.

Türkiye'yi Şimşek'in temsil ettiği konferansa, İngiltere Başbakanı David Cameron ev sahipliği yapıyor. Konferansa, aralarında Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de bulunduğu 50'den fazla ülkeden üst düzey yetkili katılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.