Ahmedinejad İstanbul'a geliyor

Ahmedinejad İstanbul'a geliyor

İran Cumhurbaşkanı, 16-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumu'na katılacak.Cumhurbaşkanı Gül de bir hafta önce Tahran'da olacak.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İstanbul’da 16-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumu'na katılmak üzere Türkiye’ye geliyor.
Foruma, 15 devlet ve hükümet başkanının katılması bekleniyor.

Ahmedinejad geçen yaz da İstanbul’daydı

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, 14-15 Ağustos 2008 tarihleri arasında da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak, bir çalışma ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sırasında, uyuşturucu kaçakçılığı, organize suçlar ve terörizmle mücadele ile diğer bazı konularda işbirliği anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti ile İran İslam Cumhuriyeti arasında ulaştırma alanında işbirliği muhtırası, karşılıklı turizm işbirliği uygulama programı, enerji alanında ortak bildiri ile kütüphaneler arası işbirliği anlaşması imzalandı

Cumhurbaşkanı Gül Tahran yolcusu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran`ın başkenti Tahran`da yapılacak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) zirvesine katılmak üzere Ahmedinejad'ın İstanbul'a gelişinden yaklaşık bir hafta önce 10 Mart Salı günü İran`a gidecek.

Tahran`da 11 Martta yapılacak 10. ECO Zirvesi`ne diğer üye ülkeler Pakistan, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan`ın devlet başkanlarının da davet edildiği öğrenildi.

Teşkilata üye ülkeler arasında ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen liderler zirvesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeler de değerlendirilecek.
Cumhurbaşkanı Gül`ün, 11 Martta zirve toplantısının ardından Türkiye`ye dönmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı