Ahmedinejad, Siyonizme karşı ittifak istedi

Ahmedinejad, Siyonizme karşı ittifak istedi

İran cumhurbaşkanı, insanlık suçu işleyen Siyonist liderlerin yargılanabilmesi için Siyonizm karşıtı cephe kurulması çağrısında bulundu.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran'da düzenlenen uluslararası zirvede İsrail-Filistin çatışması için bir kaç çözüm teklifinde bulundu.

Siyonizme karşı uluslararası bir cephe kurulması çağrısında bulunun Ahmedinejad, Press TV'nin bildirdiğine göre, böylece mazlum Filistin halkına zulmeden "Siyonist hareketin cani liderlerinin" adalet önüne çıkarılabileceğini söyledi.

Tahran'da Filistinlilere destek amacıyla düzenlenen uluslararası iki günlük konferansın birinci gününde konuşma yapan Mahmud Ahmedinejad, İsrail-Filistin çatışmasının tek çözüm yolunun bütün Filistinlilerin haklarına saygı göstermekle olacağını belirtti.

İran cumhurbaşkanı, "Müslüman, Hıristiyan ve Yahudiler dahil bütün Filistinliler serbest bir referandum düzenlemeli ve Filistin'de demokratik bir hükümet kurmalılar." dedi.

Ahmedinejad, dünya liderlerinin İsrail'e desteğinin Filistin barışına taştan bir duvar oluşturduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin meselelerin çözümünde yetersiz kaldığı görüşünü tekrarlayan Ahmedinejad, konseyin Siyonizm taraftarları üzerinde bir kontrolü olmadığını ve ülkelerin güvenlik ve emniyetini sağlayamadığını ifade etti.

Beyaz Saray'a Tel Aviv'e desteğine son vermesi çağrısında bulunan Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama ile ilgili olarak "Değişik sloganı ile iktidara gelen barış ve istikrarı geliştirerek değişimi uygulamak zorunda." dedi.

Bu haber toplam 487 defa okunmuştur