AK Parti Şiddetin Adını Koydu

AK Parti Şiddetin Adını Koydu

AK Parti Diyarbakır milletvekilleri: Şiddet isteyenler ile barış ve kardeşliği isteyenlerin kimler olduğu belli oldu

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'da yaşanan ve bir kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili, "Terör ve şiddeti isteyenler ile barış ve kardeşliği isteyenlerin kimler olduğu belli olmuştur." dedi.

AK Parti Diyarbakır milletvekilleriyle ortak bir yazılı açıklama yapan Bakan Eker, Diyarbakır'da yaşanan sokak eylemlerini üzülerek izlediklerini söyledi. Güneydoğu'da 30 yıldır yaşanan sarsıntının halka nasıl mal olduğunun bütün çevreler tarafından bilindiğini belirten Eker, sebep her ne olursa olsun, hiç kimsenin ve hiçbir vicdanın geçmişin tekrarını isteyeceğine inanmadığını kaydetti.

 

Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir iktidarın göstermediği iradeyi gösterdiklerini dile getiren Eker, "Halkımızın insan haklarına saygılı özgürlükçü çağdaş bir yaşam standardına kavuşması için devrim niteliğindeki adımlar hayata geçirilmeye çalışıldığı kamuoyunun malumudur. Halkımızın ümit ve heyecanla desteklediği bu barış, demokratikleşme ve kardeşlik projesinin hayata geçirilmesi sürecine herkesten çok katkı sunması beklenen çevrelerin yapay bahaneler üreterek sokağa dökülmesi, vatandaşlarımızın canına ve malına yönelik saldırıları yaşanmakta olan süreci sabote etmekten başka hiçbir amacı olamaz." diye konuştu.

 

Artık şiddetin hiçbir çözüm getirmeyeceği, saldırgan eylemlerin başta failleri olmak üzere hiç kimseye fayda sağlamayacağı ve barış sürecini sekteye uğratacağını ifade eden Eker, halkın bu eylemlerin kime hizmet ettiği ve kime zarar verdiğinin farkında olduğunu bilmesi gerektiğinin altını çizdi. Eker, açıklamanın devamında şunları söyledi:

 

"Bugüne kadar hak ve özgürlüklerden bahsedenler ve demokrasi isteyenlerin şiddeti araç olarak kullanmaya devam etmesi, sürdürülmekte olan kardeşlik ve barış projesini kişi ve grupların çıkarlarına feda etmeleri asla izah edilemez. Eylem ve istek arasındaki bu çelişki toplumun huzur ve geleceğine yönelik saldırı, ihanetin asla haklı nedeni olamaz. Halkımızın vicdanının, en yüce hakem olarak sorumluları yargılayıp mahkûm edeceğine inanıyoruz. Terör ve şiddeti isteyenlerle barış ve kardeşliği isteyenlerin kimler olduğu belli olmuştur. Halkımızın bu ayrışma noktasında tercihini barış ve huzurdan yana yapacağına inancımız tamdır. Tüm halkımızın olaylara bu açıdan bakması ve sağduyu ile değerlendirmesi en büyük temennimizdir."

 

Etiketler :