AK Parti'den Eyüp'e ödüllü aday

AK Parti'den Eyüp'e ödüllü aday

AK Parti'nin birçok uluslararası ödüle sahip Eyüp Belediye Başkan Adayı İsmail Kavuncu, "İstanbul'un incisi" diye tarif ettiği Eyüp için hazırladığı önemli ve farklı projelerini anlattı.

Kavuncu, bu projelerle Eyüp'ü "İstanbul'un başkenti" konumuna taşımak istediğini ifade etti.

AK Parti Eyüp Belediye Başkan Adayı İsmail Kavuncu, proje ve hedeflerini açıkladı. İstanbul'un en güzel ilçelerinden biri olan Eyüp'ü layık olduğu konuma getirmek için tüm gücüyle çalışacağını belirten Kavuncu, "Belediyecilik kültürü ve birikimiyle Türkiye'ye model olmuş İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile sağlıklı ve etkin bir iletişim içerisinde hareket ederek, ilçemize yatırımların artmasını sağlayacağız. Eyüp halkının layık olduğu en kaliteli hizmeti, kısa sürede en etkin biçimde yerine getirme sözümüzün her zaman arkasında olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu anlayışımızı gerçekleştirmek için Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Eyüp'ü İstanbul'un en rahat yaşanabilir bölgeleri arasında ilk sıraya çıkarmaya çalışacağız" dedi.

Gençler için projeler
"Gençlerimiz bizim geleceğimizdir" diyen Kavuncu, ilk ve orta öğretim öğrencileri için kapsamlı projeler hayata geçireceklerini ifade etti.

Kavuncu, gençlerin nezih, sokağın tehlikelerinden uzak, okuldaki eğitimlerini destekleyecek ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak yardımlar alabileceği kültür merkezleri inşa etmeyi planladıklarını kaydetti.

Kavuncu, bu merkezlerde gençlerin buluşup sohbet edebileceklerini, ucuz ya da ücretsiz internet ulaşımını sağlayabilecekleri, TV seyredebilecekleri, tavla, satranç, pinpon, bilardo gibi oyunlar oynayabileceğini belirtti.

Eyüp'te Bilgi Üniversitesi'nin yeni açılan bir kampüsü dışında üniversite olmadığını dile getiren İsmail Kavuncu, "İlçemizde ciddi bir üniversiteli öğrenci kitlesi yoktur. Oysa Eyüp merkezi bir ilçedir; üniversite kurulmasına ve geliştirilmesine son derece müsaittir. Üniversite gittiği bölgeyi ticari olarak hareketlendirir, ekonomik olarak kalkındırır. Nitekim bölgede üniversite kurulma çalışmaları başlamıştır. Başbakanımızın yol göstermesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü, Eyüp Sultan Üniversitesi'nin kuruluşunun hazırlıklarına başlamıştır. Aynı duygu ve düşüncelerle özellikle Kemerburgaz-Göktürk çevresindeki bölgede, o çevrenin özelliklerine uyumlu üniversiteler inşa edilebilir" diye konuştu.

Gecekondu bölgeleri ve tapu sorunu
Eyüp'te bazı gecekondu mahalleleri ve yeni yapılaşan bölgelerdeki içme suyunun az ve yeterince temiz olmadığını söyleyen Kavuncu, "Bu bölgelerin yolları, sokak ve kaldırımları da bozuktur. Bu konuda acil önlem planlarımızla gerekli çalışmalar yapılacak. Yine bazı bölgelerde temizlik ve çöp toplama sorunları vardır. Bunları daha güncel ve verimli bir planlamayla çözeceğiz" dedi.

Eyüp'te yaşayan vatandaşların en önemli sorunlarından birinin tapu konusunu olduğunu ve 29 Mart seçimlerinin ardından göreve geldiklerinde ilk icraatlarının bu konuyu çözmek olduğunu kaydeden İsmail Kavuncu, "578 vatandaşımızdan şu ana kadar benim bildiğim 191 vatandaşımız tapusunu aldı. Geriye verilmemiş 387 tapu kalıyor. Bu konudaki yasal süreç devam ediyor. Bunu hızlandırıp devir hakkı belediyemizde olan o yerlerin tapularını derhal sahiplerine vereceğiz. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz sürüyor" şeklinde konuştu.
Eyüp'ün eksikleri ve çözümler
Eyüp sakinlerine çoluk çocuğunu alarak gönül huzuruyla gidebileceği yerler kazandıracaklarını söyleyen İsmail Kavuncu, "Bölgeye aynen Florya, Fatih, Eminönü ve Kasımpaşa'daki gibi belediye tesisleri kazandıracağız. Bu konuda özellikle Feshane önemli bir konumda ve uygun. Bu tesislerin Eyüp Camii çevresinde olması, Eyüp halkının yanında İstanbul halkına da ciddi bir hizmet demektir. Bunun yanında belediyenin nikah salonları çok yetersiz. Çok işlevli nikah ve düğün salonları açmayı planlıyoruz. Son dönemde K.Çekmece ve Zeytinburnu belediyeleri tarafından inşa edilen modern nikah salonları iyi örnek teşkil ediyorlar" ifadelerini kaydetti.

Tüm muhtarlıkları işlevsel kılmak ve bazı belediye hizmetlerinin verildiği semt konakları şeklinde yapılandırılmak istediklerini belirten Kavuncu, "Vergi beyannamesi verilmesi, tahsilat, bilgilendirme, dilekçe kabulü ve ilgili birime iletilmesi gibi belediyecilik hizmetleri de bu konaklarda verilecek" dedi. Özellikle Eyüp'ün merkezinde yoğun bir trafik yaşandığına vurgu yapan AK Parti Adayı Kavuncu, "Ziyaretlerin yoğunluğu, ciddi otopark sorunu yaşanmasına neden olmakta. Vatandaşımız araçlarını mecburen yol kenarına bırakmakta, bu da zaten yoğun olan trafik sorununu arttırmakta. Özellikle bu bölgede yeraltı ve çok katlı otoparklar oluşturarak sorunu çözmeyi ve trafiği de rahatlatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Eyüp'te kültür sanat etkinliklerinin yeterli olmadığını gördüklerini söyleyen Kavuncu, vatandaşların sembolik fiyatlarla veya ücretsiz yararlanabilecekleri; içinde tiyatro, sinema salonları, el sanatları, resim, biçki-dikiş, boyama, hat, ebru, müzik, yemek yapımı, yabancı dil ve benzeri kursları barındıran kültür ve sanat merkezleri oluşturmak istediklerini, bu kültür sanat merkezlerinde sadece kurslar değil, tiyatro, sinema, şiir dinletisi, panel, kermes gibi sosyal etkinlikler düzenleneceğini söyledi.