Akif Beki Beyaz Saray'ın gerçek büyüklüğünü yazdı

Akif Beki Beyaz Saray'ın gerçek büyüklüğünü yazdı

Son zamanlarda ABD medyası, Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden propaganda yapıyor, Türk medyası da buna alet oluyor. Ancak gerçek yazılıp çizilenden çok farklı..

Başbakanlık binası olarak planlanan ancak yapımı bittikten sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılmasına karar verilen yeni bina yerli ve yabancı medyanın gündeminde..

SARAY ÜZERİNDEN PROPAGANDA

Özellikle son zamanlarda New York Times gibi dünyaca ünlü ABD gazeteleri, Erdoğan'ın oturacağı ve çalışma ofisinin bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 1.4 milyarı bulan maliyeti üzerinden "Erdoğan otoriterleşiyor" algısını yaymak için elinden geleni yapıyor. Ana akım Türk medyası da buna her geçen gün destek oluyor. Ancak gerçek olan, yazılan çizilenlerden çok daha farklı.

ASIL SARAY, BEYAZ SARAY'IN ARKASINDA GİZLİ

Hürriyet yazarı Akif Beki, ABD ve Türk basınında sık sık yapılan "Beyaz Saray - Cumhurbaşkanlığı Sarayı" kıyaslamalarına nokta koyacak bir yazı kaleme aldı. Beki'nin yazısında Beyaz Saray'ın, yalnızca Obama'nın açıklama yaptığı kürsünün bulunduğu yerden gözüken küçük binadan ibaret olmadığı görüldü.

Beyaz Saray, arka ve yan bahçelerinde bulunan diğer hizmet binalarıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan daha büyük. Geri kalan detayları Akif Beki'nin yazısından okuyalım:

"Beyaz Saray'ın kendisi 6 katlı bir bina. 130'dan fazla odası var. Çalışan nüfusu içinde tek başına teşrifatçı sayısı bile 100 civarında. Ebatları buysa haklılar, elbette bizimkinin yanında bücür kalır.

BEYAZ SARAY SADECE O BİNADAN İBARET DEĞİL

Fakat Beyaz Saray kompleksi, başkanlık rezidansı da denilen bu yapıyla kalmıyor. Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanlığı ana binası kadar büyük müştemilatları var yanı başında.

KORİDORLARI BİLE 2 KİLOMETRE

Resimde gördüğünüz yüzyıl önce inşa edilmiş bir bina. Beyaz Saray kompleksi içinde yer alan idari ofis binalarından biri. Koridorlarının uzunluğu 2 kilometre deniliyor. 500 küsük odalı Eisenhower binası..

MEVZU SARAY DEĞİL

"Türkiye'deki sarayın dünyada muadili yok, Beyaz Saray'dan bile büyük" diyorlar. Hala mı uyanamıyorsunuz mevzunun saray olmadığına?.."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.