AKP'den CHP'ye Süpriz JEST

AKP'den CHP'ye Süpriz JEST

Yemin krizinin yaşandığı günlerde AKP'den CHP'ye süpriz bir jest geldi...

AK Parti’den Meclis’te milletvekili yemini etmeyen CHP’ye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) jesti geldi. RTÜK’te 3 üye için yapılacak seçimleri hatırlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “RTÜK üyeliği için CHP bize isim bildirir, onları seçeriz. Onlar seçemeyeceğine göre biz seçeceğiz” diye konuştu.

3 üyenin görev süresi doldu

RTÜK’te AK Parti kontenjanından seçilen Taha Yücel ve Vahap Darendeli ile CHP kontenjanından seçilen Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın görev süresi 13 Temmuz’da sona ererken, Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden bu 3 boş koltuk için yeni üye seçimi yapılacak.

Boşalan bu 3 koltuk AK Parti, CHP ve BDP arasında paylaşılacak. Bu durumda AK Parti’nin üst kurulda halen 6 olan üye sayısı 5’e düşecek, CHP’nin 2, MHP ve BDP’nin de birer üyesi olacak. 14 Temmuz’da planlanan üye seçiminde CHP ve BDP’lilerin halen yemin etmemesi nedeniyle kontenjanların doldurulmasında sıkıntı ortaya çıktı.

Yemin etmezse oy veremez

CHP, bu tarihe kadar yemin etmeme tavrından geri adım atmazsa Alemdar’dan boşalacak ve CHP’ye ayrılan 1 üyelik için oy kullanamayacak. Milletvekilleri Meclis’e hiç uğramayan BDP de aynı şekilde oy hakkından mahrum kalacak.

Henüz bir isim söylemediler

AK Parti CHP’nin bu tarihe kadar tavrını yumuşatmaması durumunda siyasi bir jest yapma hazırlığında. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik “RTÜK’teki bu üyelik için CHP bize isim verir, Genel Kurul’da onların verdiği isimi seçeriz. Yemin etmedikleri için onlar seçemeyeceğine göre biz seçeceğiz” dedi. CHP ile bu konuda henüz herhangi bir temas olmadığını kaydeden Çelik, “Günü geldiğinde isim bildirirler, henüz bir isim söylemediler” diye konuştu.

Meclis takvimi İşleyecek: Yemin pazarlığına girmeyen AK Parti’de, CHP ve BDP’siz TBMM’nin nasıl çalışacağına yönelik hazırlık yapıldı. Meclis CHP yemin etmese dahi olağan takviminde çalışacak. AK Partili hukukçuların yaptığı hazırlık doğrultusunda, AK Parti Meclis Başkan vekilliği, başkanlık divanı seçimlerinde CHP kontenjanlarını doldurmayacak. Meclis komisyonlarına AK Parti ve MHP’nin katılımı yeterli sayılacak

star
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.