AKP'yi İki Aşamalı Devirme Planı

AKP'yi İki Aşamalı Devirme Planı

Darbe dönemi bitti diyenler bu analizi mutlaka okumalı. AKP'yi bir türkü devirmeyenlerin iki aşamalı planı bu. Eğer siyaseten olmazsa...

Resmi tarih tezlerini yerle bir eden, yakın tarihimizle ilgili ezberlerimiz bozan tarihçilerden birisi olan Cemil Koçak haftasonu Star Gazetesi'nde yayınlanan makalesinde "hakim parti" kavramını anlattı.

Demokrat Parti'nin, Adalet Partisi'nin, Anavatan Partisi'nin neden "hakim parti" olamadıklarını analiz eden Koçak, AKP'nin geleceğine bir projeksiyon tuttu.

AKP'nin görünür gelecekte radikal bir hata yapmazsa yine iktidarda olacağını iddia eden Cemil Koçak, muhalefetin bir ekonomik kriz ve ardından ortaya çıkacak siyasi çalkantıda sarsılacağını ama devrilemeyeceğini vurguladığı yazısında muhalefetin AKP'den kurtulabilmek için Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını destekleyebileceklerini kaydetti.

İşte AKP'nin devrilmesi için ilk plan;

"Muhalefet açısından bir çıkış yolu daha vardır: O da Erdoğan’ın 2014 yazında cumhurbaşkanı olmasıdır. Erdoğan, AKP’nin muhtemelen en önemli tutkalıdır. Bu tutkal gittiğinde, AKP’nin bütünlüğünü koruyabilmesi ne ölçüde mümkün olacaktır sorusunu bence muhalefet gerçekçi bir şekilde değerlendirmeye başlasa iyi olur. AKP’nin bugünkü devasa yapısıdır ki, ona hâkim parti vasfını kazandırmıştır. AKP parçalanmadan muhalefetin oran olarak ona yaklaşması güç görünüyorsa, o halde ilk yapılması gereken iktidar partisinin parçalanmasına çalışmaktır. Bu bakımdan belki de Erdoğan’ın adaylığını desteklemekte yarar vardır! "

Ve Cemil Koçak asıl bombayı sona bırakıyor.

Hatırlarsanız seçimlerden önce Bülent Arınç, askerle ilgili ilginç çıkışlarda bulunmuştu. Arınç, "Asker artık milletin ordusu, topuk selamı veriyor" demiş ve darbelerin artık tarihe gömüldüğünü iddia etmişti.

Cemil Koçak, Bülent Arınç'la daha doğrusu bu tezi savunanlarla aynı görüşte değil. Koçak, AKP siyasi olarak parçalanıp bitirilmezse bazı kesimlerin yine yeniden darbe ipine sarılabileceklerini iddia ediyor.

İşte Cemil Koçak'ın o tarihi analizi;

SON ÇIKAR YOL DARBE: "ÇARE KALMAZSA EVET YİNE..."

Bu da olmazsa, hep söylüyorum, Ergenekoncular haklıdır diye, benim de aklıma askeri bir darbeden başka bir çözüm gelmiyor. O halde, sokakların dilinin sertleşmesi ve bağırtısının yükselmesi öncelikli hedef olur; ardından sokak çatışmaları; sonra dinsel-mezhepsel çatışmalar ve onun paralelinde de etnik çatışmalar başlar; bütün bunlar nihayet bir kaos ortamı sağlayabilir; bir darbenin önü açılabilir. Daha seçimlerden önce bu yönde bazı hazırlıkların yapıldığı hissedildi bile. Şimdi bu oluşumların sonuç vermesi sağlanmaya çalışılacak. Yine mi diyecek olanlara sadece şunu hatırlatmak isterim: Çare kalmazsa, evet yine... Bu bakımdan gelecek dört yılın geçmişle kıyas edilebilecek derecede sert siyasal mücadelelere sahne olmayacağını söylemek sanırım aşırı iyimserlik olacaktır. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum