Aleviler çatı adaydan rahatsız

Aleviler çatı adaydan rahatsız

CHP ve MHP'nin çatı adayından rahatsız olan Aleviler, "'İhsanoğlu'na blok oy gideceğini söyleyenler Alevileri tanımıyor.

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Aleviler, her seçimde kayıtsız şartsız destekledikleri CHP'ye oy vermeyi sorguluyor. CHP'nin oy oranında çok önemli yere sahip Alevi dernekleri, vakıfları ve örgütleri, CHP -MHP çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu tercihinden memnun değil. CHP'nin MHP ile birlikte hareket etmesinden siyasi geçmiş nedeniyle huzursuz olan Aleviler, İhsanoğlu'nun kendilerine yönelik mesajlarını ise samimi bulmuyor. Alevilerin oylarının artık blok olarak CHP'ye gitmeyeceğini dile getiren Evrensel Alevi Bektaşi Birliği Başkanı Ali İhsan Şahin, adaylar ve Alevilerin oy tercihleri hakkında şunları söyledi:

ALEVİLERİ HİÇ TANIMIYORLAR
"Aleviler artık eskisi gibi blok halde CHP'ye oy vermeyecekler. Tabii ki Başbakan'a önyargılı değiller. AK Parti iktidarı boyunca Alevilerle ilgili olumlu adımlar atıldı. Eksikler de olmakla birlikte bunların da giderileceğine dair düşünceler kuvvetli. Madımak Oteli'nin müze haline getirilmesinden tutun da Alevi inancının ilk okul kitaplarında yer alması gibi olumlu adımlar atıldı. Cem evi statüsüyle, Diyanet'in dizaynı gibi konular var. Radikal sola yakın olan az kesim Selahattin Bey'e oy verir ama büyük kısmı Başbakan Erdoğan'a bu saydığımız nedenlerden oy verir. Aleviler, uyandı artık. Alevilerin oylarını artık kimse cebinde keklik görmesin. Hele Ekmeleddin İhsanoğlu'na blok halinde Alevi oyu gideceğini söyleyenler, Alevileri tanımayanlardır."

EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NA TAŞ
"Alevileri tanıyanlar bunu söylemez çünkü Aleviler Ekmeleddin Bey'i tanımazlar. Ekmeleddin Bey, köken ve dini görüş itibariyle de Alevilere yakın bir isim değil. Nevşehir'den cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarını başlatmasına siyasi şov diyoruz. Aleviler, 'CHP -MHP adayı Ekmeleddin Bey'e oy vermeyecek' denildiğinde kızanlar var. Ama bir baksınlar, Ekmeleddin Bey, hayatı boyunca ne de İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterliği boyunca Alevi sorunlarından söz etmiş mi? Ya da Alevilerle ilgili somut bir şey söylemiş mi?"

ÇÖZÜM HAKKINDA KONUŞMADI
Başbakan Erdoğan'ın Alevi çalıştaylarıyla birikmiş sorunların çözümü için çalıştığını da ifade eden Ali İhsan Şahın, şunları söyledi: " Bir tarafta da Alevilere ama iyi ama kötü hakların sağlanması için çalışmış bir Başbakan Erdoğan var. Bu nedenle uluslar arası platformlarda ne de Türkiye'de Ekmeleddin Bey, taşıdığı dini kimlik nedeniyle Aleviler hakkında gönüle hoş bir güzel söz söylemedi. İki gündür Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez'in mezhepçilik yapmamak yolunda açıklamaları var. Türkiye, IŞİD'in yanında yer alamamalı, Sünnicilik yapmamalı, hakemlik yapmalı farklılar arasında diyor. Bunun altına imzamızı atıyoruz. Böyle bir sözü Ekmeleddin Bey'den duymadık."

90 YILLIK STATÜKOCU CHP'DEN BEKLENTİMİZ YOK
Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun ise adayların ilerleyen günlerdeki açıklama ve tavırlarının Alevilerin oyu üzerinde etkili olacağını ama şu ana kadarki durumdan Başbakan Erdoğan'ın Alevi oylarına yakın olduğunu söyledi. Alevilerin tekke ve zaviyeler konusunda hassas olduğunu, CHP ile MHP'nin ise soruna çözümsüzlükle yaklaştığını anlatan Altun, şu ifadeleri kullandı: "AK Parti bu ayıbı bitirmeye çalıştı ama MHP ile CHP, başta buna karşı çıktılar. Artık yeni bir dönem başlıyor. Alevilere yönelik mesajlar vermiş isimler seçilme tercihinde önde olacak. Biz 90 yıldır statükoya sahip çıkan CHP'den bir şey beklemiyoruz. Biz, alevi çalıştaylarında konuşulup da hayata geçmeyen konuların hayata geçmesini istiyoruz. Zaten Başbakan Erdoğan ile bu Pazar günü bir iftar yemeği olacak. Zincirleri kimin kırdığını, kıracağını Aleviler biliyor. Oy tercihleri de ona göre olacaktır."

Kaynak: Star


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.