Aleviler Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verecek

Aleviler Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verecek

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl tavır alacakları merak edilen Aleviler, seçimlerde hangi adayı destekleyeceklerini açıkladı. Alevi Vakıfları Ekmeleddin İhsanoğlu dedi.

Alevi Vakıfları Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini Üsküdar Karacaahmet Cemevi'nde yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Toplam 900'ün üzerinde cemevi ve Alevi derneğinin Ekmelleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceği bildirilirken, Türkiye Nusayri Dernekleri, Türkiye Caferileri ve Mevlevi Dergahları da destek oldu.

TOPLUMU BÖLMEYEN CUMHURBAŞKANI

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Cemal Canbolat'ın yaptığı açıklamada "İktidar bilinçli bir şekilde Alevileri asimile etmeye çalışıyor. Cemevleri hedef alınıyor, gencecik Alevi çocukları öldürülüyor. Toplum iktidar tarafından bölünüyor. Bu ülkede Cumhurbaşkanı olacak kişi ülkenin vatandaşlarını bölmeyen bir Cumhurbaşkanı olmalıdır. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı ayrımcılık yapmayan bir Cumhurbaşkanı olmalıdır. Aleviler böyle bir Cumhurbaşkanı seçecekler. Kadınların özgürce kahkaha attığı, kaç çocuk doğuracaklarına kendilerinin karar verdiği, cemevlerinin ibadethane sayıldığı bir ülke özlemiyle, devletle sorunu olmayan, bayrağı sorun yapmayan bu mazlum insanlar, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleme kararı aldık" ifadelerini kullandı.

"BARIŞA HİZMET EDECEĞİZ"

Alevi Kurumlarınıın ortak basın açıklamasında ise, "Bir ateş çemberinden geçen ülkemizde, kışkırtıcı söylemleriyle, Aleviler başta olmak üzere, tüm farklı halk kesimlerini düşman gibi görüp, gösteren açıklamalarıyla, eylemleriyle, hoşgörüsüzlüğü adeta bilinçli bir şekilde bu topraklara ekerek, nefret söyleminden beslenen bir anlayışla, kör bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bizler barışa hizmet etmeyen, ülkemizin ortak çıkarlarına, geleceğine hizmet etmeyen bu söylemler karşısında sakin üslubuyla Atatürk devrimini ve unsurlarını, laikliği önemseyen, hoşgörüden yana, Alevi ve diğer tüm farklı halk kesimlerinin haklı istek ve beklentilerine duyarlı, dışlayıcı bir üslup takınmadan, barış dilini kullanan Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklemekteyiz" denildi.

BAZI ALEVİ DERNEKLERİ TEPKİLİ

Öte yandan bazı Alevi derneklerinden bu açıklamaya tepki. Yapılan açıklamaların özeti işe şu:"Alevi Vakıflar Federasyonu'nun üstü kapalı olarak içine hangi köy, il, ilçe derneklerinin girdiğini yazmadan basın açıklamasının altına bir çok kurumu zan altında bırakarak imza atmasını etik bulmuyoruz"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.