Altan'dan şimşekleri toplayacak yazı

Altan'dan şimşekleri toplayacak yazı

Ahmet Altan'dan, son günlerde CHP'de kriz yaratan Dersim olayına ilişkin tartışmalarla ilgili tepki çekecek bir yazı..

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün bir gazeteye verdiği demeçte Dersim olaylarının sorumlusunun CHP olduğunu söylemesi üzerine parti içinde kriz çıktı. Vekiller toplanıp Aygün'ün savunma vermesi için bildiri hazırlarken Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, bildiri hazırlayan vekilleri disipline gönderdi.

CHP içinde kriz yaratan Dersim olaylarına ilişkin bir iddia da Taraf yazarı Ahmet Altan'dan geldi.

İşte Ahmet Altan'ın tartışılacak bugünkü o yazısı:

AYGÜN'ÜN YALAN SÖYLEDİĞİNİ Mİ DÜŞÜNÜYORLAR

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Dersim Katliamı’nın sorumlusu devlet ve CHP’dir. Atatürk de bu olaylardan haberdardır” deyince ana muhalefet partisinde kıyamet koptu. Bazı milletvekilleri Aygün’e karşı ayaklandı. Parti yönetimi Aygün’ün savunmasını istedi. Bu konuda yapılan açıklamaları okudum ama ne CHP yönetiminin, ne de CHP’li milletvekillerinin Aygün’e niye itiraz ettiğini anlayabildim. Aygün’ün yalan söylediğini mi düşünüyorlar?

KATLİAMIN EMRİNİ ATATÜRK VERDİ

1937’de gerçekleşen Dersim Katliamı’nın sorumlusu olarak devleti ve CHP’yi görmüyorlar mı? Dersim Katliamı’nı devlet yapmadı mı? CHP yönetimi ve milletvekilleri, Dersim Katliamı’nın sorumlusunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka biri olduğunu düşünüyorlarsa, söylesinler. O katliamı devletten başka kim yaptı? O tarihte devletin tek sahibi de CHP değil miydi? Türkiye’de devletten ve devletin sahibi olan CHP’den başka bir güç mü vardı? Yoksa Atatürk kısmına mı itiraz ediyorlar? Bence Aygün kibarca söylemiş, “Atatürk de bu olaylardan haberdardı” derken. Ülkenin hâkim-i mutlakı olan Atatürk’ün “haberdar” olmaması zaten söz konusu değil ama Atatürk sadece “haberdar” değildi, bu katliam için bizzat emir veren, planları yapan adamdı.

İLK DİLE GETİREN ONUR ÖYMEN'Dİ

Trabzon’daki müzeye giderlerse Atatürk’ün üstünde çalıştığı harekât planını da orada görürüler, Atatürk harita üstünde birliklerin gideceği yerleri belirlemişti. Bunun neresine itiraz ediyorlar? Dersim Katliamı’nın devlet, CHP ve Atatürk’ten başka “sorumlusu” olabilir mi? Yoksa buna itiraz etmiyorlar da Dersimde bir “katliam” olduğunun söylenmesine mi itiraz ediyorlar? “Dersim’de katliam olmadı” mı diyorlar? Orada binlerce adamın öldürülmesinin adı ne CHP’lilere göre? Öldürülmediğini mi iddia ediyorlar? Girsinler internete o katliamın korkunç görüntülerini rahatça bulurlar. Zaten çok uzağa gitmeye gerek yok. Dersim konusunu dile getiren eski CHP Milletvekili Onur Öymen’di, Kürtlere karşı sertleşme politikasını savunurken Atatürk’ün Dersim’de yaptıklarını örnek göstermişti. İsterlerse biraz daha yakına gelsinler.

İNSANLARI MAĞARALARDA FARELER GİBİ ÖLDÜRDÜK

Dersim Katliamı’yla ilgili sözleri için “savunma” isteyen partilerinin bugünkü başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na doğru yaklaşsınlar. Ona İhsan Sabri Çağlayangil ile Dersim konusunda neler konuştuklarını sorsunlar. O konuşmanın kayıtlarını bulsunlar. Çağlayangil’in tarihe geçen, “İnsanları mağaralarda fareler gibi öldürdük” sözünün altını çizsinler. Binlerce insanın “mağaralarda fareler gibi öldürülmesinin” katliamdan daha başka bir ismi varsa onu söylesinler.

HALA SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Askerlerin kesilmiş kafaları ellerinde tutan resimlerine baksınlar. Sonra kamuoyuna Aygün’ün sözlerine niye itiraz ettiklerini anlatsınlar. Dersim’de yaşananlar hakkında biraz bilgisi ve bir nebze vicdanı olan hiç kimse Aygün’ün sözlerine itiraz edemez. İnsanları yakarak, bombalayarak, idam ederek, kafalarını keserek öldürdüler Dersim’de, sonra da utanmadan bunun konuşulmasını yasak ettiler. Hâlâ gerçekleri susturmaya çalışıyorlar.

KATİLİN ADINI HAVAALANINA VERİYORLAR

Tabii, bu ülkede Dersimlileri bombalayan Sabiha Gökçen’in adı bir havaalanına veriliyorsa sadece CHP değil bütün partiler utansınlar. Kürtlerin katilinin adını taşıyan bir havaalanından Kürtleri yolculuk etmeye zorlayan bu devlet utansın. O havaalanının adı bir gün değişecek. Sivil halkın üstüne bomba atan birinin adı havaalanına verilemez çünkü. Bu devlet Kürtleri böyle delirtiyor işte, öldürüyor, öldürdüğünün söylenmesini yasaklıyor, öldürdüğü söylendiğinde pişkince reddediyor, katilin adını havaalanına veriyor, sonra da “biz kardeşiz” diyor.

KARDEŞSEK HABİL'LE KABİL GİBİ KARDEŞİZ

Kardeş olduğumuza hiç inanmıyorum ama eğer kardeşsek de Habil’le Kabil gibi kardeşiz, kardeşlerden biri diğerini öldürdü, defalarca öldürdü. Sonra da “yoo, öldürmedik” diye gözlerinin içine baka baka alay etti, “öldürdünüz” diyeni cezalandırdı. Hâlâ da cezalandırıyor. Belki de Aygün’ü, Dersim Katliamı’nı en yakından bilen insanlardan birinin yönettiği partiden atacaklar. Dersim’de katliam olmamış mı olacak o zaman? Yoo, sadece başta Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün CHP gerçekleri saklamış, olayları çarpıtmış, yalan söylemiş olacak. Benim onlara söyleyecek bir sözüm yok.

AYIPTIR ZULÜMDÜR CİNAYETTİR

Ama sanırım Seyit Rıza’nın Kılıçdaroğlu’na bir sözü olacak:

“Ayıptır, zulümdür, cinayettir.”

Bu söz, Aygün’den savunma isteyen Kılıçdaroğlu’na hayatı boyunca yeter.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum