Amirallere suikast için öğrenci timi

Amirallere suikast için öğrenci timi

Amirallere suikast iddiasına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan ikinci iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ile tutuklu Albay Ümit Metin’in sanık olarak yer aldığı iddianamede Deniz Harp Okulu öğrencilerinin amirallere suikast için nasıl yönlendirildiği yer aldı. Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçirilen belgelerde, Deniz Kuvvetleri eski Komutanları Oramiral Metin Ataç ile Oramiral Eşref Uğur Yiğit’e suikast iddiasına ilişkin belgeler bulunmuştu. İddianamede sanıklar için “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis isteniyor.

ÖĞRENCİLERİ YÖNLENDİRELİM

İddianamede, Cora’nın Tümamiral rütbesiyle Gölcük Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı olduğu dönemde Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’na gönderdiği ‘gizli’ ibareli not dikkat çekti. Ağustos 2007’de gönderilen notta, amirallere suikast için gözetim altında tutulduğu ileri sürülen Deniz Harp Okulu 3. sınıf öğrencileri ile ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Ü.Ö, F.A, B.D, A.E, S.E.N, T.A, A.S.G ve Y.A’nın öğrenim süresi boyunca ilgilenilmesi, yönlendirilmesi faaliyetlerine önceki dönemlerdeki gibi devam edilmesi. Faaliyetlere ilişkin ilerleme raporlarının Donanma Komutanlığı’na gönderilmesi.”

Darbe planları

İddianamede Gölcük’te ele geçirilen Balyoz belgelerine de yer verildi. Darbe sonrasında ‘Gözetim altına alınacak şahısların transferi, tutulma yerleri” başlıklı belgenin altında Cura’nın adı var. 54 kişinin adının yer aldığı ‘Hassas Personel Listesi’ başlıklı bir diğer belgede Cora’nın ismi 48. sırada ‘Deniz K.K. Hrk. Eğitim. D. Başkanı’ olarak geçti. Ayrıca, Ege’de kriz çıkartmak üzerine planlanmış ‘Egaydak’ adlı belgede ‘Üst değerlendirme Grubu’ içerisinde 4., ‘Alt Değerlendirme Grubu’ içerisinde 1. sırada yer aldı. Tutuklu Albay Ümit Metin’in adı ise Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda görevli Tuğamiral Ahmet Aksoy’un izlenmesi faaliyeti çerçevesinde İzmir bölgesinde görevli olarak geçiyor.

HABER: Tolga ATAR-BUGÜN GAZETE
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.