ANKARA EDEBİYAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

ANKARA EDEBİYAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de edebiyat merkezi şehirlerimizden biri olan Ankara’da bir hafta boyunca kültür, sanat ve edebiyat konuşulacak.

Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi, Ankara’da ilk defa Edebiyat Festivali gerçekleştiriyor. Mamak Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Ankara Edebiyat Festivali’ 21 Eylül 2022 Çarşamba günü başlıyor. Yoğun programlar içeren ‘Ankara Edebiyat Festivali’ 5 gün sürecek, 25 Eylül 2022 Pazar günü sona erecek. Türkiye Yazarlar Birliği Sitesinden Haberin Detayı:

"Mûsiki Muallim Mektebi’nde yapılacak Ankara Edebiyat Festivali’yle edebiyatı dergi ve kitap sayfalarından çıkarıp halkla buluşturma, gençleri edebiyatımızın gerçek yapıcıları şairler, hikayeciler, romancılarla tanıştırmak, Başkentte bir geleneğin temelini atmak, dil ve edebiyat konuları üzerinde düşünmek ve geleceğe yönelik ümitler yeşertmek hedefleniyor.

Ankara Edebiyat Festivali 21 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 10.00’da Ankara Havaları ve Seymen gösterileriyle başlayacak. TYB sinevizyon gösteriminin de yapılacağı program TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, TYB Genel Başkanı ve ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB Kurucu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan ve Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse’nin açılış konuşmalarıyla devam edecek.

Ankara’da Edebiyat, Edebiyat’ta Ankara

Program öğleden sonra “Ankara’da Edebiyat, Edebiyat’ta Ankara” paneliyle sürecek. Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın yöneteceği panelde Ali Kılcı, Prof. Dr. Mehmet Can Doğan, Necati Tonga, Dr. Necmettin Turinay, Prof. Dr. Turgay Anar geçmişten günümüze Ankara’nın edebiyatla olan ilişkisini anlatacaklar.

Şehir-edebiyat ilişkisi konuşulacak

Ankara’nın manevi dinamiklerinden Hacı Bayramı Veli bir şiirinde “Nâgehân ol şâra vardım ol şârı yapılın gördüm” diyor. Program Hacı Bayram Veli’nin bu şiirinde ilhamla “Nâgehân ol şâra vardım-şehir ve edebiyat” paneli gerçekleştirilecek. Yazar-şair Mehmet Kurtoğlu’nun yönetici olduğu panelde Ahmet Köseoğlu, D. Mehmet Doğan, Ekrem Özdemir, Fahri Tuna ve Mustafa Armağan şehir ve edebiyat ilişkisini anlatacaklar.

Gençler edebiyat konuşuyor

Ankara Edebiyat Festivali’nde gençlere özel programlar olacak. Programda “Genç Yazarlar Buluşması” gerçekleştirilecek. H. Mahmut Erdemir’in yöneteceği programda genç yazarlardan Cansu Köksal, Emre Yılmaz, Fatma Nur Öztürk, Hamza Öztürkçü, İlyada Yıldırım, Manolya Güroacak, Mehmet Selim Atlıhan, Merve Sevde Selvi, Ömer Yiğit Demir, Sıddık Yurtsever, Zeynep Merdan duygu ve düşüncelerini anlatacaklar.

Programda “Gençlik ve Edebiyat” paneli yapılacak. Doç. Dr. Muhammet Enes Kala’nın yöneticiliğinde gerçekleştirilecek panele Ali Ural, Prof. Dr. Münire Kevser Baş, Prof. Dr. Turan Karataş katılacak.

Yazarlık Okulu açılıyor

Program kapsamında Yazarlık Okulu açılacak. İlk ders 22 Eylül 2022 tarihinde Mûsiki Muallim Mektebi’nde TYB Kurucu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan tarafından verilecek. Diğer dersler TYB Ankara Şubesi’nde cumartesi günleri saat 13.30-15.30 arasında yetkin yazar ve şairler tarafından verilecek. 10 hafta sürecek Yazarlık Okulu’nun öğrencilerine sertifika takdim edilecek.

Divan Şiirinde Ankara

Programda Prof. Dr. Mustafa Erdoğan “Ankaralı Divan Şairleri ve Divan Şirinde Ankara” başlığıyla konferans verecek. Konferansın ardından şair Osman Özbahçe’nin yöneteceği “Şiir ve Şehir” paneli gerçekleştirilecek. Panelde Ali Ayçil, İbrahim Demirci, Mustafa Özçelik, Mustafa Uçurum birer konuşma yapacak.

Yine programda, yazar Necmettin Evci yönetiminde, “Edebiyatımızda Roman ve Hikaye” paneli yapılacak. Panelde Ayşegül Genç, Emin Gürdamur, Necip Tosun, Yıldız Ramazanoğlu roman ve hikaye konusunda görüşlerini dile getirecekler.

Ankara şiir ve müziğe doyacak

Program kapsamında “Şeyhülislam Yahya Efendi Şiir Şöleni” icra edilecek. Şölende, Ali Ayçil, Ali Bal, Bahri Sabancılar, Durdu Güneş, Faruk Uysal, Hamit Gök, Hayriye Ünal, Hicabi Kırlangıç, İbrahim Demirci, İbrahim Eryeğit, Kezban Eldemir Gültepe, Mahmut Bıyıklı, Mehmet Aycı, Mehmet Kurtoğlu, Mustafa Aydoğan, Mustafa Özçelik, Mustafa Uçurum, Nuray Alper, Sıtkı Caney, Şaban Abak, Şakir Kurtulmuş, Şemsettin Ağar, Şemsettin Küzeci, Talip Işık, Vedat Güneş, Yavuz Ertürk kendi şiirlerinden birer şiir okuyacaklar.

Programın içinde sokak sanatçısı Sedat Anar bir müzik ziyafeti konseri verecek. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları Klasik Türk Müziği Sanatçıları Konseri icra edecekler.

Ankaralı okurlar yazarlarla buluşuyor.

Program kapsamında “Okur Yazar Buluşmaları ve kitap İmza Günleri” gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle Ankaralı okurlar, yazar ve şairlerle sohbet etme, kitaplarını alma ve imzalatma imkanı bulacaklar.

Programda ayrıca “Edebiyatımızda Deneme” paneli yapılacak. Yöneticiliğini Prof. Dr. Hasan Yücel Başdemir’in yapacağı panelde konuşmacılar İbrahim Deirci, Mehmet Can Doğan, Mustafa Aydoğan ve Necmettin Evci olacak.

Sezai Karakoç unutulmadı

Programda, edebiyat dünyamızda ‘diriliş şairi’ olarak bilenen, öğrencilik ve memuriyet yıllarının bir bölümü Ankara’da geçen merhum şair-yazar Sezai Karakoç da unutulmadı. Program kapsamında “Sezai Karakoç’un Ankara Günleri” Prof. Dr. Turan Karataş’ın yöneticiliğini yapacağı, Pro. Dr. Mahmut Özbay ve Sıddık Akbayır’ın konuşmacı olarak katılacağı programda Karakoç’un Ankara günlerindeki yaşadıkları ve ürettiği eserler ele alınacak."

Edebiyatta Ankara dergiciliği

“Edebiyat Dergiciliği ve Ankara’da Dergicilik” paneli yapılacak. Osman Özbahçe’nin yöneteceği panelde Atilla Yaramış, Faruk Uysal, Hayriye Ünal, Mehmet S. Fidancı, Yunus Nadir Eraslan Ankara’da çıkan dergilerin serüvenini anlatacaklar.

Program TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, TYB Başkanı ve ASBÜ Rektörü Musa Kazım Arıcan, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin değerlendirme konuşmalarıyla son bulacak.

12.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.