"Gülen" soruşturmasını yürüten savcıya inceleme kararı

"Gülen" soruşturmasını yürüten savcıya inceleme kararı

Ankara 19. Hukuk Mahkemesi, Gülen'in Türkiye'de mutad ikameti olmadığı gerekçesiyle açtığı davalarda yargılama tazminatı ödemesine hükmetti.

Fethullah Gülen'in AK Parti MKYK Üyesi Yasin Aktay hakkında açtığı tazminat davasında Mahkemenin 'Türkiye'de mutad ikameti bulunmadığı gerekçesiyle' yargılama teminatına hükmetmesi emsal bir karar oldu. Bundan böyle Gülen'in yaptığı tüm başvurulardan yargılama tazminatı alınacak.

MUTAD İKAMETİ YOK

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın katıldığı bir televizyon programındaki ifadeleri sebebiyle Gülen'in avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunuldu. Duruşmada, mahkeme Gülen'in Türkiye'de mutad ikameti olmadığı gerekçesiyle yargılama tazminatının yatırılmasına hükmetti. Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi Vakıfbank Adliye Şubesine bir yazı yazarak, 'Davacı/davacılar Fethullah Gülen ile davalı/davalılar Yasin Aktay arasında mahkememizde görülmekte olan tazminat (kişilik haklarına saldırı nedenli) davası nedeniyle; Mahkememiz Esas No: 2014/5 sayılı dava dosyası adına şubeniz nezdinde bir aylık vadeli hesap açılarak 4,000,00 TL teminat bedelinin depo edilmesi ve ayın sonunda yazışmaya mahal verilmeksizin birer aylık dönemler halinde vadenin uzatılması..'nı istedi. Emsal niteliğindeki bu hükümle Gülen bundan sonra açtığı tüm davalarda bu bedeli yatırmak zorunda kalacak.

500'DEN FAZLA DAVA AÇTI

Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere birçok siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine de dava açtığı bilinen Gülen'in, bu davalara yatırdığı harç paralarının da yüzbinlerce lirayı bulduğu tahmin ediliyor.

Gülen'i soruşturan savcıya HSYK kıskacı

Paralel yapının izini süren hakim ve savcıları kıskaca alan HSYK yine benzer bir karara imza attı. HSYK 3. Dairesi, Fethullah Gülen ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Serdar Coşkun hakkında oy çokluğuyla inceleme kararı aldı. Dairenin savcı Coşkun hakkındaki inceleme kararını, Gülen'in avukatlarının, müvekkilleri hakkında soruşturma olup olmadığı sorularına karşılık vermediği, bazı taleplerini reddettiği gerekçesiyle yapılan şikayet üzerine aldığı öğrenildi. İnceleme kararı, 4'e 2 oy çokluğuyla alındı. Karar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın onayına sunuldu. Ancak Bozdağ'ın izin vermeyeceği öğrenildi. Öte yandan Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında da Twitter'daki paylaşımları nedeniyle inceleme başlatıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.