Ankara'daki kutlamalara kan bulaştı

Ankara'daki kutlamalara kan bulaştı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlamak üzere Sıhhiye Meydanı’na girmek isteyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na mensup emekçiler polis aramasından geçmek isterken BDP’li bir grubun saldırısına uğradı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlamak üzere Sıhhiye Meydanı’na girmek isteyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na mensup emekçiler polis aramasından geçmek isterken BDP’li bir grubun saldırısına uğradı. Ankara Adalet Sarayı önünde gerçekleşen kavgada Birleşik Kamu-İş’e bağlı 5 kişi yaralanarak ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Sıhhiye Meydanı’nda saat 14.00’de gerçekleştirilecek kutlamalar çerçevesinde Tren Garı önünde 1 Mayıs Tertip Komitesi öncülüğünde toplanan emekçiler, yürüyerek Sıhhiye Meydanı’na giriş yaptı. Birçok sendika ve sivil toplum örgütünün polis aramasından geçerek alana giriş yapmasının ardından Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı bir grup emekçi de alana girmek üzere arama noktasına geldi. Ancak grubun önünü BDP’li bir grup kesince arbede yaşandı. BDP’liler sendikaya bağlı işçilere saldırarak alana girişlerine engel olmaya çalıştı. Saldırıya uğrayan sendikalılar Adalet Sarayı’na doğru kaçarken, BDP’liler de arkalarından koşarak yakaladıkları bir grup sendika mensubunu, ellerinde bulunan flamaların sopaları ile dövdü. Saldırıda ayrıca, bir basın mensubu da başına gelen taşla yaralandı. Yaralanan işçiler olay yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Saldırının ardından alana alınmayan sendikalılar adına açıklama yapan Birleşik Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Şahin Dokucu kendilerinin alana girmelerine izin verilmediğini belirterek, "BDP ve KESK daha önce 1 Mayıs Tertip Komitesi’ne bizim de alana giriş yapacağımızı söylememize rağmen bize saldırarak alana giriş yapmamıza izin vermediler. Çok sayıda arkadaşımız ve hastaneye kaldırıldı" diye konuştu.

Adalet Sarayı önünde polis ablukası altına alınan Birleşik Kamu-İş’e bağlı emekçiler daha sonra polis çemberi içerisinde güvenli bir şekilde Sıhhiye Meydanı’na giriş yaptı. İşçiler olayların ardından "Mustafa Kemal’in askerleriyiz" diye slogan attı.

KUTLAMALAR SONA ERDİ

Ankara Sıhhıye Meydanı’nda on binlerce emekçinin katılımıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlamaları sona erdi.

Aralarında işçi, memur, emekli ve işsizlerin bulunduğu on binlerce emekçinin sabah saatlerinde Tren Gar’ının önünde toplanarak, buradan kortej halinde Sıhhıye meydanına geçmesi ile başlayan kutlamalar, Sıhhıye Meydanı’nda yapılan açıklama ve okunan marşların ardından sona erdi.

Kutlamalar çerçevesinde DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko ve KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kara Meydanda kurulan platformda birer açıklama yaptı. Açıklamanın ardından çeşitli grupların sahneye çıkarak Türkçe ve Kürtçe olarak seslendirdiği marşlara, katılımcılar da halaylar çekerek eşlik etti. Çekilen halayların ardından eylemi sonlandıran katılımcılar saat 15.15 civarlarında kutlamaları sonlandırarak, olaysız bir şekilde meydanı boşalttı. Meydanın boşaltılmasının ardından Sıhhıye-Kızılay istikameti, çöplerin toplanması ve olay yerinin temizlenmesinin ardından trafiğe açıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.