'Annelerin haklılığı' bilmsel gerçek!

'Annelerin haklılığı' bilmsel gerçek!

"Büyük sözü dinle" deyişinin doğru temellere dayandığı bilimsel olarak da kanıtlandı.

ABD'de yapılan bir araştırma, yaşlı kişilerin, insanlar arasındaki tartışmaların üstesinden gelme ve hayatın belirsizliklerini kabullenme konusunda gerçekten de daha usta olduklarını ortaya koydu.

Michigan Üniversitesinden bir grup bilim adamı, 25-40, 41-59, 60 ve üzeri yaş gruplarından 247 kişiye, yabancı bir ülkede gruplar arasında yaşanan bir tartışmaya ilişkin hayali bilgiler vererek, çözümün ne olabileceğini sordu.

Katılımcıların verdiği yanıtlar, bunların kime ya da hangi yaş grubuna ait olduğunu bilmeyen araştırmacılar tarafından, içerdikleri uzlaşı arayışı, esneklik, olaya diğerleri açısından bakabilme kabiliyeti gibi özellikler temelinde değerlendirildi. Katılımcılar daha sonra bilim adamları, psikoterapist ve danışmanların bulunduğu ikinci bir oturuma tabi tutuldu.

Yaşlı kişilerin, genç ve orta yaşlı kişilere nazaran, değerlerin insandan insana değiştiğinin daha çok farkında olduklarını ve her şeyin zaman içinde değiştiğini kabullendiklerini gören bilim adamları, yaşın her sosyal sınıfta, eğitimde ve IQ seviyesinde etkili olduğuna tanıklık etti.

Uzmanlar, bu araştırmanın, bilgeliğin yaşla birlikte arttığı yönünde uzun zamandır kabul gören görüşün bir kanıtı olduğunu söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :