Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri

Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri

TÜBİTAK tarafından desteklenen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal’ın yürütücülüğü yaptığı TÜBİTAK, BİDEB 2237-A “Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu”...

TÜBİTAK tarafından desteklenen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal’ın yürütücülüğü yaptığı TÜBİTAK, BİDEB 2237-A “Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu” doğada uygulamalı olarak gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında Doğada Hayatta Kalma Uzmanı Aslan Ayhan ve konusunun uzmanı 7 farklı üniversitede görev yapan 10 eğitmen 19-25 Kasım 2020 tarihleri arasında Antalya’da 15 farklı ilden gelen 20 kursiyere doğada hayatta kalma eğitimi veriyor.

ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler ve Hayatta Kalma Uzmanı ve Doğa Belgeselcisi Serdar Kılıç, kursun ilk gününde online olarak katılımcılarla bir araya geldi. 

Serdar Kılıç, tecrübelerini anlattı, kendisine yöneltilen soruları içtenlikle yanıtladı. Tabiatla insanın bağlarını yeniden kurmasını gerektiğini belirten Serdar Kılıç, “Yaşadığımız çevreyi ve doğayı korumak çok önemli. Aslında tabiata ne kadar zarar verdiğimizi konuşarak değil, tabiatın bize neler verdiğini anlatarak korumak gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca geri dönüşümü de istikrarlı bir şekilde sağlamak gerekiyor. Dünyanın bütünü bir birine her yönüyle bağlı. Nerede ve nasıl yaşadığın önemli değil. Dünyayı kurtaran adımları, sizin atmanız önemli. Hep birlikte dünyayı kurtarma akınına katılalım ve çevremizi doğamızı hayatta tutalım geleceğimize temiz bir şekilde aktaralım.” dedi. 

whatsapp-image-2020-11-24-at-01-50-07.jpeg

Rektör Prof.Dr. İbrahim Diler, projenin yürütücü ISUBÜ Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti, başarılarının devamını diledi. Dünyanın en gelişmiş ülkesi de olsa pandeminin gösterdiği gibi kendine yeten ülke olmanın önemli olduğuna dikkat çeken Rektör Diler, “esas olan hayatta kalabilmek ve kendi kendine yetebilmek. Çok şükür ülkemiz kendi kendine yetebilen hatta kardeş ve dost ülkelere yardım eden bir ülke konumunda.” dedi. Rektör Diler, projenin Mart 2021 tarihinde yapılacak ikinci kısmına bizzat katılacağını da ifade etti.

Proje hakkında bilgi veren Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal, “TÜBİTAK tarafından desteklenen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından yürütülen Projede Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü bize destek vermektedir. Projemize 7 farklı üniversiteden 10 eğitmen ve Türkiye’nin 15 farklı ilden yüksek lisans öğrencileri genç bilim adamları ve coğrafya, fen bilgisi ve doğa bilimleri alanında çalışma yapan genç araştırmacılar katılmaktadır.  Bu bilimsel etkinliğimizde genç araştırmacı ve lisansüstü öğrencilerinin arazi temelli bilimsel bir çalışmanın her aşamasında ihtiyaç duyacakları teorik ve uygulamalı bilgileri teorik ve uygulamalı olarak sağlayacaktır. Etkinliğin ilk gününde Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı’nda Kampçılık, Doğada Hayatta Kalma Tekniklerine yönelik uygulama planlanmıştır ve bunun için Termosos Milli Parkındayız. Bu alanda hayatta kalma, kampçılık, kamp teknikleri, kamp yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uygulamalı eğitimler yapılıp kamp yapacağız çadırda kalacağız. Daha sonraki günlerde ise faunayı tanımaya yönelik etkinlikler, zehirli- zehirsiz yılan, böcek, yenilebilir bitkiler, ilkyardım teknikleri, harita okuma ve yön bulma sanatı, doğada ilk yardım teknikleri gibi direk doğada ihtiyaç ölçüsünde her türlü bilgiyi etkinlik kapsamında sunulmaktadır. Teorik ve uygulamalı eğitimler 7 gün sürecek etkinlik kapsamında çeşitli günlere serpiştirilmiştir. Teorik etkinlikler ATGV Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisinde, gerçekleştirilmektedir” dedi.

whatsapp-image-2020-11-24-at-01-50-36.jpeg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.