Muğla'da arıları sigortalayacaklar

Muğla'da arıları sigortalayacaklar

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İkinci Başkanı Ziya Şahin, “Muğla'da Arı Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı 3 bin 400 üye'nin 595 bin arı kovanı sigortalanacak” dedi.

Şahin, yaptığı açıklamada, Muğla'da yapılan Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi Türkiye Arıcılar Birliği'nin Bölgesel İstişare Toplantısı'nda, özellikle uzun zamandır yürütülen arı kovanlarını sigortalama çalışmalarının görüşüldüğünü belirtti. Şahin, bu kapsamda özel bir firma ile görüşmelerinin devam ettiğini kaydederek, “1 hafta içerisinde bu konuyu da sonuçlandırmayı ümit ediyoruz. Arı yetiştiricilerimizin kovanları sigortalandığı takdirde üreticilerimiz bundan sonra yangın, sel, deprem, nakliye, kaza sırasında oluşabilecek tabi afetlere karşı sigortalanarak korunacak” diye konuştu.

Şahin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Orman Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduklarını ve özellikle Tarım Bakanlığı'nda yapılan “Ortak Akıl Grubu “ toplantısında 19 maddelik bir dizi karar alındığına işaret ederek, “Bu kararları Türkiye Arıcılar Birliği olarak Bölgemizdeki Birlik Başkanlarına anlatıyoruz. Türkiye Arıcılar Birliği'nin Bölgesel İstişare toplantısı hakkında hazırlayacağımız raporu bir bildiri halinde Merkez Birliğimizin yönetim kuruluna sunacağım” dedi.

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur