Arınç'tan HDP heyetine uyarı gibi sözler

Arınç'tan HDP heyetine uyarı gibi sözler

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul'da çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Abdullah Öcalan'a sekreterya kurulacağı yönündeki iddiaları değerlendirdi, HDPheyetinde değişiklik olabileceği sinyalini verdi.

"İmralı'ya gidecek kişilerle sekreteryaayrı şeydir" diyen Arınç, Pervin Buldan'a"Buldan ve bazı isimlerin sanırımsekreterya konusunda kendilerini görevlendirmiş kabul ettiklerini anlıyoruz. Böyle bir şey yok. Bundan sonra gidecekler arasında yer almayabilirler, devam ederler ya da farklı kişiler gidebilir" diye konuştu. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul'da gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorularını yanıtladı:

Arınç'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

ÖCALAN'A SEKRETERYA

"Oraya giden kişilerin Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirildiğini biliyoruz. Yakınları için izne ihtiyaç yok. Oraya gitmek isteyenler dilekçe veriyor, bakanlık değerlendiriyor. Bundan sonra gidecek kişiler değişebilir, profil değişebilir. Bu gidecek kişilerlesekreterya ayrı şeyler. Sekretarya ile biz çalışma arkadaşlarımızı anlıyoruz. Bu bugünkü bakanlıktaki çalışma arkadaşlarımızdan farklı bir şey. Adadaki koşullar farklı. Buldan ve bazı isimlerin sanırım sekreterya konusunda kendilerini görevlendirmiş kabul ettiklerini anlıyoruz. Böyle bir şey yok. Bundan sonra gidecekler arasında yer almayabilirler, devam ederler ya da farklı kişiler gidebilir.

Hükümetimiz yanlış anlamayı sonlandırmak için Başbakanımız kesin bir çizgiyi belirtmiştir. Çözül süreci ayrıdır, kamu düzeni ayrı bir konudur. Hayır ikisi ayrıdır. Çözüm süreci siyasi bir süreçtir.

PYD'YE YARDIM

Arınç, 'PYD terörist bir örgüt mü? PYD'ye yardım için ne diyeceksiniz?' sorusuna ise şu yanıtı verdi: 

"Meclis Başkanlığı yaptım, iç tüzükte istişare amaçlı soru sorulamaz deniyor. İlla bir cevap istiyorsanız, dünkü konuşmamda bulabilirsiniz." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.