Atalay'dan seçim hatırlatmaları

Atalay'dan seçim hatırlatmaları

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, seçimlerin tarafsızlık ve huzur içerisinde yapılmasının en önemli husus olduğunu belirterek, ''Tarafsızlığa gölge düşürecek her türlü davranıştan kaçınmamız lazım'' dedi.

Atalay, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ile 14 ilin valisi, emniyet müdürleri ve il jandarma komutanlarının katılımıyla Diyarbakır Valiliği Toplantı Salonu'nda yapılan Seçim Güvenliği Valiler Toplantısı'ndaki konuşmasında, 29 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerin huzur ve güven içinde yapılmasına yönelik olarak alınan tedbirleri değerlendireceklerini bildirdi.

Demokrasilerin en önemli unsurunun seçimler olduğunu ve seçimlerin sağlıklı yapılmasının aynı zamanda ülkelerin demokrasisinin gelişmişlik seviyesini de belirleyen en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Atalay, şunları kaydetti:

''Seçimlerde güvenlikle ilgili tartışılan hususlar olursa demokratik sistemle ilgili de tartışmalar olur. Türkiye örnek olacak şekilde seçimlerini sağlıklı şekilde yapmaktadır. Bu konuda geçmişte de çok başarılı sınavlar vermiştir. Ülkemiz demokratik bir hukuk devleti olarak herkese kendisini serbestçe ifade etme ve seçme seçilme hakkını tanımış, bunu anayasa ile teminat altına almıştır. Tüm kurumlarımız, siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimizin, medya ve halkımız tarafından samimiyetle denetlenmesiyle övünülecek bir siyasi olgunluğa da erişilmiştir.''

Atalay, vatandaşların özgür iradesinin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan hür bir şekilde sandığa yansıması için hükümet ve bakanlık olarak, her türlü güvenlik tedbirini alma konusundaki çalışmalarını büyük bir kararlılıkla yürüttüklerini anlattı.

Amaçlarının tüm siyasi partilerin ve adayların yasalar çerçevesinde siyasi faaliyette bulunmaları için her türlü kolaylığı sağlayacak güvenlik önlemlerini almak olduğunu belirten Atalay, şöyle konuştu:

''Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasında seçimlerin tarafsızlık ve huzur içerisinde yapılması en önemli husustur. Tarafsızlığa gölge düşürecek her türlü davranıştan kaçınmamız lazım. Hiçbir aday, hiçbir siyasi parti idareyi taraflı davranmakla suçlamamalıdır. İllerde alınacak güvenlik tedbirlerinde emniyet ve jandarma teşkilatlarımız koordineli bir şekilde hareket edecek, konuyla ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla da iş birliği yapacaklardır. Ayrıca seçim sürecinin huzur ve güven ortamında tamamlanması için il ve ilçe seçim kurullarının bizden olan taleplerini de yerine getireceğiz. Vatandaşların siyasi tercihleri üzerindeki korku ve baskıları önlemek için gerekli tedbirler alınmaktadır.''

Atalay, seçim nedeniyle haberleşme ve ulaşım tesisleri, parti binaları, seçim büroları gibi hassas noktalar tespit edilerek, biraz daha belirgin koruma tedbirlerinin alınacağına işaret ederek, ''Siyasi parti genel başkanları veya yöneticilerinin katılacakları toplantı ve gezilerde güvenliklerinin alınması için gerekli tedbirler dikkat ve titizlikle planlanacak ve uygulanacaktır'' dedi.

Hem Jandarma Genel Komutanlığı hem de Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde harekat merkezleri kurulduğunu, İçişleri Bakanlığı bünyesinde de bakanlık merkezinde müsteşar yardımcısı başkanlığında yine seçimler için bir büro oluşturulduğunu kaydeden Atalay, illerde de emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları bünyesinde seçim harekat merkezleri oluşturulmakta olduğunu sözlerine ekledi.

(AA)