Yunan cezaevlerine ek tedbirler

Yunan cezaevlerine ek tedbirler

Yunan hükümeti, ülkede büyük tartışmalara neden olan helikopterle ikinci firarın gerçekleşmesinin ardından bir dizi önlem kararı aldı.

Atina Koridalos cezaevinden yaklaşık iki yıl aradan sonra Vasilis Paliokostas (44) ve Arnavut asıllı Alket Rizai (35) adlı mahkumların ikinci defa yine helikopterle firar etmesi, hükümeti cezaevleri konusunda ek önlemler aldırmak zorunda bıraktı. Bakanlar kurulunun aldığı kararlar, cezaevi güvenliği ve yöneticileri üzerinde yoğunlaşması dikkati çekti. Hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada, iki firarinin içeriden yardım almadan kaçmalarının imkansız olduğunu söyledi.

Cezaevlerinde cep telefonlarının çalışmasını engelleyecek bir sistemin kurulmasını kararlaştıran hükümetin aldığı diğer kararlar şöyle: Cezaevini koruma ve muhafızların işe alımlarında farklı bir yöntem kullanılması, cezaevi iç ve dış güvenliğinden sorumlu kişilerin devamlı eğitimden geçirilmeleri, cezaevi yöneticilerinin seçimi konusunda var olan yasal düzenlemelere ilaveler yapılması ve cezaevleri ve çalışanlarını teftiş sistemini iyileştirecek ilave kanuni düzenlemelere gidilmesi kararlaştırıldı.

2006 yılında helikopterle ilk firarın ardından hükümet yine bir dizi tedbir almış ancak hiç birinin uygulanmadığı ortaya çıkmıştı. Cezaevinin dış güvenliğinden görevli elemanların sadece iki defa silahla atış eğitiminden geçirildikleri ortaya çıkmıştı.


habervaktim