Aygan'a tutuklama kararı

Aygan'a tutuklama kararı

Eski PKK ve JİTEM üyesi Abdülkadir Aygan hakkında, Burdur'da karıştığı işkence olayıyla ilgili tutuklama kararı çıktı.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi, İsveç'te savaş mağduru olarak yaşayan Aygan'ın tutuklanması için İçişleri Bakanlığı'ndan talepte bulundu.

JİTEM'de sivil memur olarak 9 yıl görev yapan PKK itirafçısı Aziz Turan takma adlı Abdülkadir Aygan'ın, 2000 yılında Bucak Jandarma Karakolu'nda gözaltına alınan 17 köylüye işkence etmekten dolayı tutuklanmasına karar verildi.

İşkence mağdurlarından Tahir Yıldız'ın katıldığı davada, Burdur Ağır Ceza Mahkemesi, aldığı kararı İçişleri Bakanlığı'na gönderdi.

Mahkeme heyeti, 8 yıl süren davanın bugünkü duruşmasında, tutuklama kararı çıkan Aygan'ın bulunduğu ülkeden getirtilmesini talep etti.

Aygan, halen eşi ve çocukları ile birlikte İsveç'te savaş mağduru sığınmacı olarak kalıyor.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde Aygan'ı Aziz Turan ismi ile iadesini talep etmişti. Ancak Aygan, yurt dışına gerçek adı ile çıktığı için iade talebi geçersiz kalmıştı. Bu kez talebin nasıl yapılacağı ilerleyen günlerde ortaya çıkacak.

İşkence gören köylülerin bir kaçının akli dengesini kaybettiğini anlatan Tahir Yıldız, şunları söyledi: "Bucak Jandarma Karakolu'nda 8 gün kaldım. Aç, susuz bırakıldım. Başımdan ve cinsel organımdan elektrik verildi. Çırılçıplak soyup tazyikli su sıktılar. Coplarla tecavüz ettiler. İşkencelerden kurtulduktan sonra 2 yıl tedavi görsem de hâlâ o günlerin etkisindeyim."

Salih Duran'ın, koynuna yılan koyulmasından ötürü akli dengesini kaybettiğini bildiren Yıldız, Ali Macit'in ise işkence sebebiyle başlayan sağlık sorunları yüzünden öldüğünü iddia etti.

Olayın geçmişi: Bucak'ta hayvanlarının çalındığını iddia eden bir ailenin şikayeti üzerine Bucak ve Dinar ilçeleri ile köylerinden 17 kişi gözaltına alınmıştı. 1999 yılında Burdur Jandarma Komutanlığı emrinde sivil memur olarak çalışmaya başlayan Abdülkadir Aygan da sorguya katılmıştı. Bu kişilere gözaltında iken tazyikli su sıkma, başlarına poşet geçirme, aç, susuz bırakma, dayak atma, makatlarına cop sokma, hayalarını burkma, üzerlerine yılan atma gibi çeşitli işkenceler uygulanmıştı.

Köylülerin şikayeti üzerine başlayan dava Abdülkadir Aygan'ın yurt dışında olmasından dolayı 2004 yılında ikiye ayrılmıştı. Ayrılan davaların ilkinde yargılanan Bucak Karakol Komutanı Hikmet Matur 6, görevli subaylar Sedat Şükrü Anafarta ve Mustafa Türkuz 2 yıl, birer ay cezaya çarptırılmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı