Aynı suçu işlediler biri ceza aldı

Aynı suçu işlediler biri ceza aldı

İkisi de peygambere hakaret etti. Biri Avusturya da ceza aldı diğeri Türkiyede ceza almadığı gibi özür bile dilemedi.

Avusturya Mahkemesi ona dokundu, Sav duruyor

Meclis'e gelen dokunulmazlık dosyası sayısının 304'e ulaşması akıllara Sav ve Winter'i getirdi. Hz. Muhammed (SAV)'e sözlü hakarette bulunan aşırı sağcı Özgürlükçüler Partili (FPÖ) Milletvekili Susanne Winter, Avusturya Graz Eyalet Ceza Mahkemesi'nce, dokunulmazlığı kaldırılarak üç ay tecilli hapis ve 24 bin Euro para cezasına çarptırılmıştı. Önder Sav'ın benzeri bir uygulamaya tabi tutulmaması bir tarafa, Sav özür bile dilememişti.

Hz. Muhammed (SAV)'e sözlü hakarette bulunan aşırı sağcı Özgürlükçüler Partili (FPÖ) Milletvekili Susanne Winter'ın, Avusturya Graz Eyalet Ceza Mahkemesi'nce, dokunulmazlığının kaldırılarak üç ay tecilli hapis ve 24 bin Euro para cezasına çarptırılması akıllara CHP'nin yaşlı sekreteri Önder Sav'ı getirmişti. Önder Sav'ın, benzeri bir uygulamaya tabi olamayışı bir tarafa, Sav beklenileni yerine getirmeyerek özür bile dilememişti.

BİZ DE DOKUNULMAZLIK DOSYALARI YIĞILIYOR

Türkiye'de milletvekillerine dokunulmayış ise dokunulmazlık dosyası sayıları yansıyor. Meclise gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 304'e ulaşmış durumda.

CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren ve Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ile DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Siirt Milletvekili Osman Özçelik ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan hakkındaki dokunulmazlık dosyaları, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevkedildi.

Bu dosyalarla birlikte Meclise gelen dokunulmazlık dosya sayısı 304'e ulaştı. Bu dosyaların 75'i hakkında dokunulmazlıkların kaldırılmasının dönem sonuna ertelenmesi kararı verilirken, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Çetinkaya, DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkındaki 3 dokunulmazlık dosyası, talep üzerine Başbakanlığa iade edildi.

76 dosya için oluşturulan 3 hazırlık komisyonu ise çalışmalarını tamamlayamadı. Milletvekillerini dinleyen hazırlık komisyonları, aradan geçen uzun süreye rağmen yeniden toplanıp dosyalarla ilgili karar veremedi. Daha sonra gelen 150 dosya hakkında ise herhangi bir işlem yapılmadı.

Dokunulmazlık dosyaları arasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 3, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 2, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in bir dosyası bulunuyor. Bu dosyalar hakkında daha önce dönem sonuna erteleme kararı verilmişti.

En çok dosyası bulunan milletvekillerinden AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci'nin 15 dosyası bulunuyor.

Dosyaların büyük bir kısmını DTP'li milletvekilleri hakkında düzenlenenler oluşturuyor. Bunlar arasında DTP Genel Başkanı Ahmet Türk hakkında 8 dosya yer alıyor.

Seçim yasaklarının dokunulmazlık dosyalarındaki ağırlığı gözönünde bulundurulduğunda, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından dosya sayısının daha da artacağı ifade ediliyor.

habervaktim-AA