Aziz Yıldırım'dan Cemaat'e 3 Temmuz suçlaması

Aziz Yıldırım'dan Cemaat'e 3 Temmuz suçlaması

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Cemaat'in devleti ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

Habertürk Gazetesi'ne konuşan Aziz Yıldırım, futbolun kurtuluş formülünden tribün protestolarına, yabancı futbolcu serbestisinden şike operasyonuna kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldırım'ın o açıklamaları:

-Aziz Bey, etrafımda da görüyorum futboldan kopuş var... Gençlerin futbola ilgisi giderek düşüyor, belki Milli Takım’dan kaynaklanıyor bu durum ama kalıcı bir kalitesizlik çukuruna düştük algısı yaşıyorum...

Milli Takım’ın başarısızlıklarından kaynaklanan bir durum değil. Son 6-7 yıla bakın. Türkiye’de siyasetin içine girmiş bir anlayış, bir irade var ve Türkiye’yi tüm kurum ve kurallarıyla yeniden yapılandırmaya çalışıyor. Bu irade Türkiye’nin gerçek olan odaklarını yok etmeye başladı. Askerdi, emniyetti bu yapıları yok etmeye ve ele geçirmeye çalıştı. Kısmen de olsa başardı. Yargıya bakıyorsun, yargı yok edilmiş. Seçim oluyor deniyor ki kazanan taraf işte demokrat ve milliyetçi... Kazananlar 5-6 bin, kaybettiği söylenen taraf ise 4-5 bin oy alıyor. Türkiye’de tehlike devam ediyor. Özel mahkemelerde yapılan tüm yargılamalarda Türkiye’de huzursuzluk çıktı.

-Bu iradenin, devlet içinde paralel bir yapı tarafından mı oluşturulduğunu söylüyorsunuz. 

Adına kim ne der bilmem. Kamusal veya sivil alanda çalışan kurumlara yönelik bu hoyratlığın, haksızlığın altını çiziyorum. Türkiye gerçeği bu ve bunu spordan soyutlayamazsınız. “Spor iyi, diğerleri kötü” diyemezsiniz. Huzur bırakılmadı. Huzurun olmadığı yerde ne eğlence hayatı, ne düşün hayatı olur. Her şey tepetaklak aşağıya iner. Bu durum futbola da yansıdı.

‘BAŞIMIZI KALDIRAMADIK’

-Aziz Bey sanki dünya çapında bir futbol endüstrimiz vardı, birileri geldi bunu bozdu gibi konuşuyorsunuz? 

Elbette hayır. Ama örnek vereyim. Bir binanız vardır. Daha modern, çağın koşullarına uygun hale getirmek istiyorsunuz. Aynı binayı nasıl yapacağınızı bilmeden yıkmak, bir de planlayarak yapmak var. Öyle bir süreç yaşadık ki yeniden yapılandırma için kafamızı bile kaldıramadık... Siyaset veya tanımladığı irade spora doğrudan müdahale etti. 3 Temmuz olayı budur. (Şike sürecini kastediyor.)

DERTLERİ DEVLETİ ELE GEÇİRMEK

-Bir müdahale olduysa futbol otoritelerinin önerdiği ve TBMM’de tüm partilerin ortak kararıyla kanunlaşan düzenlemelere göre yapıldı... 

Herkes gibi yanılıyorsunuz. O yasa (6222 sayılı yasa) bizlere operasyon yapılmak için çıkarıldı. Şiddeti ve şikeyi önleme tarafı bir örtüydü. Öyle bir şey yaptılar ki şikeyi düşünmeyi bile ağır cezalık suç haline getirdiler. Dediler ki: “Kulüpler istiyor, federasyon istiyor” Hayır istemiyorduk. Tüm kulüplere operasyon yapmak için bir gece yasaya madde koyup öyle geçirdiler. (Bu noktada Yıldırım, ayağa kalkıp bir belge getirdi. Belge 2009 tarihli. İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği’ne diye başlıyor. Devrimci Karargâh örgütü üyelerine yönelik telefon dinlemesi talep ediliyor ve bir alt cümlede de futbolda gerektiğinde cebir ve tehdit kullanarak ekonomik kazanç elde etmeye çalışanlar olduğu vurgulanıyor. Ve bazı şahıslarla ilgili dinleme kararı isteniyor. Birkaçının ismi karalanmış... Yıldırım, dinleme talep eden ismi gösteriyor ve “Şu anda tutuklu görevlilerden birisi’’ diyor..) Yavuz Bey, bizlere yıllar önce dinleme yaptılar ve ona uygun kanun çıkardılar. Hadisenin başlangıcı 2009 yılıdır. O yıl şampiyon olsaydık, hemen düğmeye basacaklardı. O yıl Trabzon’da berabere kalıyoruz; şampiyonluğu kaybediyoruz. Bize işlem yapmıyorlar. O zaman Bursa’ya da işlem yapacaklar. G.Saray ve Beşiktaş’a işlem yapacaklar.

-Dertleri ne? 

Devleti ele geçirmek.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.