Babacan'dan Kanal İstanbul açıklaması

Babacan'dan Kanal İstanbul açıklaması

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu kararı bu hafta içinde tamamlandı" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Türkiye'nin artık yükselen bir donör ülke" konumuna geldiğini belirterek, "Geçen yıl yurt dışına yaptığımız hibeler 2,5 milyar doları geçti" dedi.

Babacan, Stratejik Düşünce Enstitüsü'nce düzenlenen "Ekonomi Güvenliği" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin siyasi reform ve ekonomik başarılarıyla geldiği konumun tüm dünyada hem yakından izlendiğini hem de takdir edildiğini söyledi.

Son 10 yılda Türkiye'nin çok önemli reformlara sahne olduğunu belirten Babacan, "Siyasi ve ekonomik reformları hep paralel götürdük. Çünkü, 'İyi işleyen bir demokrasi, ancak beraberinde sıhhatli işleyen bir ekonomi ile mümkün olacaktır' dedik. 'Demokrasideki başarılarımız, ekonomideki başarılarımızı güçlendirecek. Ekonomideki başarılarımız, demokrasideki başarılarımıza katkı yapacak' dedik" ifadesini kullandı.

Tunus, Libya, Mısır, Yemen'in çok önemli bir siyasi reform sürecine girdiğini belirten Babacan, söz konusu süreç doğru yönetildiği takdirde tarihi fırsatlar sunduğunu kaydetti. Anılan ülkelerde dönüşüm süreci, siyasi reform süreciyle sınırlı kalırsa sürecin başarıya ulaşacağına inanmadıklarını dile getiren Babacan, ekonomik bir reform programının da gerekli olduğuna işaret etti.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Babacan, Stratejik Düşünce Enstitüsünce düzenlenen "Ekonomi Güvenliği" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, önlerinde çok önemli vizyon projeleri bulunduğunu söyledi.

Bu projelerden en önemlisinin Kanal İstanbul Projesi olduğunu belirten Babacan, şöyle konuştu:

"Kanal İstanbul Projesi ile alakalı kanal yapıldığında bazı yolların yerinin değişmesi gerekecek. Köprüler gerekecek. İşte bunun ilgili Yüksek Planlama Kurulu kararı bu hafta içinde tamamlandı. Çünkü öncelikle yol, köprü çalışmalarının başlaması gerekiyor, arkasından da Kanal İstanbul Projesi'ni gerçekleştirelim. Bu ilk etapta bakanlar olarak 'acaba olur mu, olmaz mı, çok mu çılgın, acaba gerçekleştirilebilir mi?' şeklinde şüpheler hissettik ama Sayın Başbakanımız bunu açıkladı. Olmayacak olsa zaten bu açıklanmazdı. Biz, bunun gerçekçi bir proje olduğuna inanıyoruz. Türkiye için, hatta dünya için çok konuşulacak bir proje olduğuna da inanıyoruz. Her türlü çevre değerlendirmesi ve hazırlığı çok dikkatli yapılmalı ama yapıldıktan sonra da İstanbul'u, İstanbul'un deniz trafiğini çok rahatlatacak bir proje haline gelecek. Aynı zamanda İstanbul'un daha sıhhatli, daha düzenli büyümesini de beraberinde getirecek proje olacak."

KAYNAK: AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.