Bahçeli yine Osmanlı tokadı istedi

Bahçeli yine Osmanlı tokadı istedi

Partisinin Çankırı mitinginde konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, bu seçimin hafife alınmaması gerektiğini belirterek seçmenlere çağrıda bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Bu seçimleri hafife almayınız. Bu seçim öyle bir ortamda yapılmaktadır ki, AKP'nin yanlış gidişine dur diyecek millet iradesiyle bir Osmanlı tokadı atacak olan bir seçim olacaktır'' dedi.

Bahçeli, partisince Çankırı Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 29 Mart yerel seçimlerine geçmiş dönemlerdeki seçimlerden çok daha farklı bir anlam yüklendiğini savundu.

''Bu seçimlerde belediye başkanımızı, il genel meclisi, belediye meclisi üyelerimizi seçmekle kalmayıp, milletimizin geleceğini belirleyecek olan önemli bir işareti de millet iradesi olarak ortaya koymak durumunda olacağız'' diyen Bahçeli, o nedenle bu seçimlerin çok önem arz ettiğini vurguladı.

Bahçeli, ''Bu seçimler, siyasetin, siyasetin meşruiyet zeminini kuvvetlendirecek olan meşruiyetin varlığını, tartışmadan ortadan kaldıracak olan bir seçim olarak düşünülmeli ve görülmelidir'' diye konuştu.

29 Martta ne kadar yüksek katılım sağlanırsa seçimlerin meşruiyetinin o kadar tartışma dışında tutulmuş olacağını ifade eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çünkü millet iradesinin belirleyici gücü, yüksek katılımla mümkün olabilir. Mutlaka bir gününüzü demokratik hakkınızı kullanmaya ayırarak sandığa gidiniz. Ancak oy kullanmak yetmez. Sandığa da sahip olmak lazımdır. Sandık açılıncaya, hangi sandık müşahidi, gözlemcisi bulunursa bulunsun, oy sonuçları netleşinceye kadar sandığın başında durmakta fayda vardır. Çünkü 22 Temmuz seçimlerinde hala tartışmalar devam ediyor. Oy kullanan insanlar, 'benim oyum nereye gitti' diye sormaya başlıyor. Bu, sandığa sahip olmamanın acı bir tecrübesidir. O sebepten dolayı, bu demokratik hakkımızı kullanırken sandığa da sahip olmalıyız. Oyların kaybolmaması, başkalarına yazılmaması için sorumluluğuyla hareket edilmeli ki Türkiye'de seçim sonuçları siyaseti güçlendirsin. Millet iradesini güçlendirsin. Milletimiz de bu konuda kararını net olarak açıklamış olsun.''

-''OSMANLI TOKADI''-

Bu seçimlerin, AK Parti'nin ortaya koyduğu sosyo ekonomik politikaların acı sonuçları üzerinde milletçe düşünmek için önemli olduğunu savunan Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu seçimleri hafife almayınız. Bu seçimler mahalli idareler seçimleridir, doğrudur. Bu seçim, sadece ve sadece belediye başkanını, belediye ve il genel meclis üyesini seçecektir, o da doğrudur. Ama bu seçim öyle bir ortamda yapılmaktadır ki, AKP'nin yanlış gidişine dur diyecek millet iradesiyle bir Osmanlı tokadı atacak olan bir seçim olacaktır. Bunun AKP'liler açısından da hayırlara vesile olacağına inanıyorum. Bu ülke açısından da hayırlara vesile olacağını düşünüyorum.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Tahterevallinin bir kenarında AKP var, bir kenarına ana muhalefet Partisi diye CHP'yi oturtmuşlar. İkisi de birbirlerini gerilim stratejisiyle besliyorlar'' dedi.

Partisinin Çankırı'nın Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitinginde konuşan Bahçeli, AK Parti'nin gerilim stratejisi takip ettiğini iddia ederek, ''Bu gerilim stratejisiyle bu kutuplaşma, cepheleşme ve kamplaşma getirilmektedir'' ifadesini kullandı.

AK Parti'nin bu stratejiyle kendisine yönelen tepkileri, oy verenlere yönelttiğini de savunan MHP lideri, şöyle konuştu:

''İnançlı-inançsız, laik-antilaik, dinci-gerici gibi ayrımlarla Türkiye'yi iki kutupa bölmeye ve bir kutup üzerinde de kendisinin hanedanlığını kurmaya çalışıyor. Bu bir oyundur. Ve bir tahterevalli siyaseti kurulmuş. Hani tahteravalli oyunları vardır; Bir uçta birisi oturur, bir uçta birisi oturur; birisi kalkar birisi iner. İşte, iç ve dış odaklar, bazı sermaye grupları, bazı yandaşlar, bazı medyalar bu tahterevallinin bir ucuna ağırlık verirse diğer ucu havaya kalkıyor, ya iktidar oluyor ya da belediye başkanlıklarını kazanıyor. Hak ediyor mu, hayır. Bu oyuna maalesef CHP de düşüyor.

Tahterevallinin bir kenarında AKP var, bir kenarına Ana muhalefet partisi diye CHP'yi oturtmuşlar. İkisi de birbirlerini gerilim stratejisiyle besliyorlar. Birisi laikliğe oynuyor, birisi inancı istismar ediyor. Ve böylelikle, inananlar-inanmayanlar, laikler-laik olmayanlar gibi bir suni kavgaya, kendi geleceklerini korumak ve varlıklarını sürdürmek için bir tahterevalli oyunu oynuyorlar. Bu oyuna maalesef medyamız da alet oluyor.''

Mahalli idareler seçimlerine 19 siyasi partinin girdiğini hatırlatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama televizyonlara bakıyorsunuz, sadece ve sadece bu iki partiyi gösteriyor. Sabahleyin Çorum'da miting yaptık. Sordum, 'Bizden önce kim geldi?' AKP geldi, CHP geldi. 'Ne konuştular?' Birbirlerine olmadık şeyler söylediler. 'Memleket meselesinden konuştular mı?', hayır.

Şimdi burada bir başka senaryo ile karşı karşıyayız. Bunları iyi anlamak lazımdır. Türkiye'de siyaset yozlaşmaya başladı. Siyasi üslup çirkinleşti. Siyasette konuşma kabalaştı ve hakaretle dolu hale geldi. Ve iki kişinin kavgasında millet bir mecliste bulunmaya mecbur bırakıldı.''

Başbakan Erdoğan'a eleştiri yönelten Bahçeli, ''Ne konuştuğunu bil. Karşısındaki insanları seni iktidara getiren millet iradesinin temsilcileri olduğunu anla. Onlara nezaket içerisinde güzel cümlelerle, ne yapmışsan, ne yapacaksan onu anlat. İşçi bir şey istediği zaman onu azarlıyorsun, memur bilmem ne yapıyor onu azarlıyorsun şimdi de kalkmışsın aklınca siyasi parti liderlerini azarlamaya kalkıyorsun. Haydi oradan'' diye konuştu.

-İŞSİZLİK-

Bahçeli, konuşmasında kürüsel ekonomik krize değinerek, sorunun Kıta Avrupa'sından Türkiye'ye doğru geldiğini savundu. ''İktidar bunu ciddiye almalıdır. 'Hamdolsun iyiyiz' demek güzel bir temennidir. 'Teğet geçti' demek fazla işi abartarak toplumu paniğe sürüklemeyelim anlamındaysa güzel bir şeydir. Ama önemsememek, 'Bu krizin kaynağı biz değiliz' diye zarar görmeyeceğiz gibi bir düşünce ise milleti felakete sürüklemek olur. O sebeple bu ekonomik krizi ciddiye almak, bununla ilgili tedbirleri geliştirmek lazımdır'' dedi.

MHP lideri Bahçeli, Türkiye'de işsizliğin özellikle 'genç issizlik' olarak kendini gösterdiğini, bu durumda olanların sayısının 3 milyona ulaştığını belirtti. Türkiye'de toplam 5 milyon 600 bin işsiz bulunduğunu, bunun az bir rakam olmadığını ifade eden Bahçeli, şunları söyledi:

''4 kişiden biri işsiz demektir. Her aileden 1 kişi işsizdir. Ekonomik krizden dolayı işten çıkarılanları da düşündüğünüzde bu felaket gittikçe büyüyor. İşsizlik, ekonomi kaynaklı sosyal hastalıktır. Her evde sosyal bir dinamittir. Her evde sosyal patlama olur. O sebeple işsizliği hafife alamayız, Sayın Başbakan 'Ben bunu çözemiyorum' diyor. Çözemiyorsan bırak. Çözebilenler gelsin. Ama bunun derdi, 'Ben çözemiyorum, çözebilecekler söylesin. Çözemezsem de ayrılayım.' Sen kendi bildiğini yapamadıktan sonra başkasının söylediğini nasıl yapacaksın?

Bu işsiz gençliği hafife alma sayın Başbakan. Bu sadece AKP'yi götürmez, bu sadece bir iktidarın çöküşü olmaz, bu aynı zamanda sosyal dokusu zedelenmiş, etnik ve mezhepsel çatışmayla tahrik edilen, herkesin birbirlerine husumetle baktığı, cepheleşme ve kamplaşmanın yer ettiği bir toplum yapısında Türkiye'yi çok büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakır.''

SYDV yardımlarına ilişkin eleştirilerde de bulunan Bahçeli, ''Yardım paketini alın yiyin için, ama paketin esiri, iktidarın esiri olmayın'' dedi.

-''SİVAS'IN ÖTESİ...''-

Bazı sosyal grupların çok dikkatli hareket etmesi gerektiğini de ifade eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugünkü iktidar, özellikle sayın Başbakan, sözünü bilmez halde konuşmasına son vermelidir. Neyin tahrikini yapıyorsun, neyi kışkırtıyorsun, neyi kaşıyorsun, bundan sen ne buluyorsun? Kalkıyor diyor ki 'bazı siyasi partiler var, Sivas'ın ötesine gidemiyor.' Sayın Başbakan, bu ne demektir? Sivas neresidir, Sivas'tan sonrası neresidir? 5 bin tane polisle gittiğin yere, sen kendi gittiğin yer olarak kendini kandırıyorsun aslında. Bu ne tehlikeli iştir?''

Başbakan Erdoğan'a ''Sivas'ta yeni bir sınır mı çizdin sen?'' diye seslenen Bahçeli, ''Bu ne terbiyesizliktir, bu ne edepsizliktir'' ifadesini kullandı.

MHP lideri şöyle konuştu:

''Biz nereye ne zaman nasıl gideceğimizi bilenlerdeniz. Onun için dikkatli ol, kaynaştırıcı ol, birleştirici ol, kamplaşmaya, cepheleşmeye son ver. Sosyal bütünleşmeci ol, Misak-ı Milli'ye saygı duy. Bir bölen olma, bay bölen olma, bölen Başbakan olarak tarihe kayıt düşme.

Öyleyse millet olarak bir şey yapmalıyız. AKP'ye ders vermeliyiz ki, ayakları yere değsin, kendisine bir çeki düzen versin.''

Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı:

''Yanlışlık bataklık gibidir, çırpındıkça batarsınız. Doğruluk dürüstlük bir deniz, okyanus gibidir. Çırpındıkça yukarıya doğru çıkarsınız. Onun için AKPliler, bu yanlışlığa dur diyelim. Çırpındıkça siz de batıyorsunuz, ülke de batıyor.''


AA

Kaynak:Haber Kaynağı