Bahçeli’den İsrail'e sert tepki

Bahçeli’den İsrail'e sert tepki

MHP Lideri Bahçeli, İsrail tarafından Türk büyükelçisine yönelik hayasız tavır ve davranışın herkesi derinden sarstığını belirtti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail tarafından Türk büyükelçisine yönelik hayasız tavır ve davranışın herkesi derinden sarstığını belirtti. Bahçeli, AK Parti iktidarının, bir haysiyet ve milletin onurunu savunmak adına ciddi bir imtihanla karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Bahçeli, 7 yıldır iktidarda bulunan AK Parti hükümetlerinin tek taraflı taviz ve teslimiyete dayalı ve sanal kahramanlıklarla sürdürmeye çalıştığı uluslararası ilişkilerin her geçen gün yeni bir skandala sahne olduğunu ileri sürdü.

 

En son olarak Türkiye'nin yayımı halen süren bir televizyon dizisiyle ilgili İsrail devletinin göstermiş olduğu tepkinin, sınırları aştığı ve konuyu milletimize açıkça hakarete vardırma noktasına kadar getirdiğinin anlaşıldığını ifade eden Bahçeli, şöyle dedi:

 

"İsrail Dış İşleri Bakan Yardımcısının diplomatik nezaket kurallarını hiçe sayarak Türk büyükelçisine yönelik hayasız tavır ve davranışı hepimizi derinden sarsmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil etme yetkisini taşıyan bir büyük elçinin, tariz ve tezyifle hafife alınması telafisi olmayan bir düşüklük olmuştur. Bu küçük düşürücü davranışların doğrudan doğruya Türk milletine ve Türk devletine yönelik olduğu kuşkusuzdur. Milliyetçi Hareket Partisi, İsrail'in haddi ve terbiye sınırlarını aşan bu son eylemini şiddetle kınamaktadır. İsrail'in, büyükelçimiz şahsında Türk milletine yönelik gösterdiği seviyesiz davranışından dolayı bir an önce özür dilemesi öncelikli beklentimiz haline gelmiştir. Konuyla ilgili, İsrail Büyükelçisine verilmiş olan tepkinin olumlu olduğu, ancak yeterli olmadığı da açıktır. Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı bir haysiyet ve milletimizin onurunu savunmak adına ciddi bir imtihanla karşı karşıyadır. Milliyetçi Hareket Partisi AKP hükümetinden uluslar arası ilişkilerdeki mütekabiliyet ilkesi gereğince; Türk büyükelçisinin maruz kaldığı alçakça muamelenin; milletimizin vicdanını rahatlatacak biçimde karşılığını vermesini acilen beklemektedir."

 

Etiketler :