Bilgileri çalan bakın kimmiş?

Bilgileri çalan bakın kimmiş?

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 687 bin öğretmene ait bilgileri çalan kişinin bir öğretmen olduğunu ve şu anda gözaltında bulunduğunu söyledi

Çelik'in verdiği bilgilere göre bilgileri çalan bir öğretmenmiş. Yaklaşık bir hafta izlenen öğretmen gözaltıla alındı ve evindeki biglisayarına da el konuldu.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, öğretmenin merkez teşkilatta görev yaptığını doğruladı. MEB'nin web sitesinin hacklendiği yönündeki biglileri de yalanladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın MEBBİS kapsamında uygulamaya koyduğu ve eğitim alanındaki birçok hizmetin sanal ortama taşınmasını sağlayan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi'ndeki (İLSİS) tüm verilerin; ünlü paylaşım sitesi Rapidshare'de paylaşıma açıldığı ortaya çıkmıştı.

SQL veritabanında yayımlanan verilerde, 687 bin öğretmenin T.C. kimlik numaraları, isimleri, çalıştıkları okullar gibi sadece il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yer alması gereken bilgiler yer alıyor. Bilgilerin tamamı sadece 130 Mb'lik bir alan kaplarken, daha kolay ulaşılabilmesi amacıyla sıkıştırılarak rapidshare'ye yüklenen veriler, sadece 13 Mb yer kaplıyor. Bu verileri indirmek isteyen bir kişinin sadece bir dakikasını harcaması yetiyor.

Bu haber toplam 634 defa okunmuştur