Bakanlar Kurulu Sonrası Flaş Açıklamalar

Bakanlar Kurulu Sonrası Flaş Açıklamalar

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Dün yapılan operasyon hakkında, Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu bir açıklama yaptı. Bizim de bu konuyla ilgili değerlendirmelerimiz oldu.

- Kamuoyu ismi geçen şahısları yakından tanıdığı için bazı tepkiler göstermiş olabilir. Yasama, yürütme ve yargı organları var. Biz yürütme organıyız. Bu siyasi değil, hukuki bir süreçtir. Kolluk kuvvetlerinin kullanılmış olması da sürecin bir gereğidir.

- Gazete binasına polisin gitmiş olması, sürecin yürütmeyle ilgili olduğunu değil, yargıyla ilgili olduğunu gösterir.

- Mehmet Turan isimli şahıs şikayetçi olduğunu söyledi, süreç başladı.

LİSTEDE 32. İSİM VAR MI?

- Tahşiyeciler hakkında suç ve delil uydurdukları gerekçesiyle 31 isim var, 32. ismin Fethullah Gülen olduğu iddiası var" sorusuna, "Soruşturma dosyası kapsamında bir kısım medya mensupları ve emniyet görevlilerinin sahte delil üreterek sözde Tahşiye adlı suç örgütü hakkında soruşturma yaptıklarının tespiti üzerine, bu soruşturma kapsamında 31 isimden müteşekkil, bunlara yönelik olarak silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, örgüt kapsamında sahtecilik, iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmaları talimatı verilmiştir. Burada bir 32. isim yok" karşılığını verdi.

- Gazete binasına polisin gitmiş olması soruşturmanın yürütmeyle alakalı olduğu anlamına gelmez. Siyasi bir süreç değil, hukuki bir süreçtir. Burada kolluk kuvvetlerinin bir şekilde kullanılmış olması esasen bu sürecin de bir gereğidir.

- Gazeteci sıfatıyla gözaltına alınanların yanında bazı dizilerde senarist ve yönetmen olarak çalışanların da gözaltına alındığını biliyoruz. Tahşiyeciler adlı gruba yönelik operasyonda bu dizilerde bazı ifadelerin yer aldığını biliyoruz.

- Bu sürecin yargı süreci olduğunu söyleyebilirim. Bizim hiçbir bakanımızın imzasıyla başlamış bir süreç değildir. Soruşturmanın gizliliği esastır. Eldeki deliller dava açılmasına yeterliyle dava açılacaktır. Sürecin henüz başındayız, sürecin neyle sonuçlanacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Sadece şüpheli konumundaki kişilere yönelik bir soruşturma yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.