Balbay ve Haberal'a savcılardan ret

Balbay ve Haberal'a savcılardan ret

Ergenekon davasına bakan savcı, Haberal ve Balbay'ın tahliye talebinin reddedilmesi yönünde görüş bildirdi.

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Zonguldak'tan, Gazeteci Mustafa Balbay'ın ise İzmir'den CHP milletvekili seçilmesinin ardından avukatları tahliye dilekçesi sunmuştu.

Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın tahliye talebi hakkında savcılık ret yönüde görüş bildirdi. Savcı "tahliye talebi ret edilsin" dedi

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINI İSTEDİLER

Mazbata ile birlikte sunulan dilekçeler davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirmeye alındı. Tahliye talepleri ile ilgili mahkemenin savcıları Nihat Taşkın ile Mehmet Ali Pekgüzel'e de görüşleri sorulmuştu. Gün boyu değerlendirmelerini yapan iki savcı tahliye taleplerine ilişkin görüşlerini' mahkemeye gönderdi. Savcılar tutukluluk halinin sürmesini istedi.

Savcıların ret yönündeki görüşlerine ise Anayasa'nın 83/2 maddesinin göndermesiyle 14. madde gerekçe gösterdikleri belirtildi.

ANAYASANIN 83/2. MADDESİ

Anayasanın 83/2. maddesi şöyle: "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla anayasanın 14. maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak bu halde yetkili makam durumu hemen ve doğrudan doğruya TBMM'ye bildirmek zorundadır."

ANAYASANIN 14. MADDESİ

Anayasanın 'Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması' başlığı altındaki 14. madde ise şöyle: "Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz. Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir.

SON KARARI MAHKEME VERECEK

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin milletvekili seçilen iki sanık için kararını yarın açıklaması bekleniyor. Haberal ve Balbay için son kararı mahkeme verecek.

Mustafa Balbay 837 gündür tutuklu, Mehmet Haberal ise 403 gündür tutuklu ve 102 gündür Silivri'de..

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.