Balyozda Köstebek Şoku

Balyozda Köstebek Şoku

Balyoz Operasyonu’nun gözaltına alınacak üst düzey bazı emekli paşalara sızdırıldığı iddia edildi. Savcılık ve Emniyet şimdi köstebeğin peşinde....

Balyoz Darbe Planı ve alt planları çerçevesinde başlatılan operasyon öncesi sızma yaşandığı iddia edildi. Sızmanın tespit edilmesi üzerine, savcılığın Emniyet’e emir vererek operasyonu öne çektiği ifade edildi. 49 emekli ve muvazzaf subayın gözaltına alındığı Balyoz Operasyonu’nda, alınacak şahıslar ve aranacak yerlerle ilgili bilgiler kapalı zarflar içinde iletilmesine rağmen, hazırlık aşamasında üst düzey komutanların bilgilendirildiği öne sürüldü. Operasyondan haberdar edilen kişilerin general rütbesinde şahıslar olduğu ifade ediliyor.

KIŞ ORTASINDA YAZLIK TEMİZLİĞİ YAPTI

Eski SAREM Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin haftasonu Balıkesir Ayvalık’ta bulunan yazlığına giderek kapsamlı temizlik yaptırdığı tespit edildi. Arama için yazlığa giren Cumhuriyet Savcısı, yazlığın yeni temizletildiğini anlayarak, görgü tanıklarından aldığı bilgiler doğrultusunda konuyu tutanaklara geçirdiği öğrenildi. Süha Tanyeri’nin haftasonu gelerek Balyoz Darbe Planı ve bilinmeyen birçok konuyla ilgili delilleri imha ettiği öne sürülüyor. Tanyeri’ye ait yazlığın bulunduğu mahalle sakinleri, “Yazdan yaza gelir bir süre kalır giderdi, kışın ortasında gelip apar topar temizlik yaptırınca biz de çok şaşırdık” diye konuştular.

ÇETİN DOĞAN MEKSİKA’YA GİDİYORDU

Süha Tanyeri ile birlikte operasyondan önceden haberdar edildiği iddia edilen ikinci komutanın da eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan oduğu iddia edildi. Doğan’ın salı sabahı Meksika’ya gitmek üzere hazırlık yaptığı, vize ve uçak biletiyle ilgili işlemlerini tamamladığı öğrenildi. Emniyet güçleri, operasyonu emekli generallere sızdıran köstebeği bulmak için derinlemesine soruşturma başlattı. Soruşturma çerçevesinde Emniyet, Savcılık ve TSK’ya yönelik inceleme yapılıyor.

CEVHERİ GÜVEN-STAR

Etiketler :