Düşen THY uçağındaki korkunç şüphe!

Düşen THY uçağındaki korkunç şüphe!

Amsterdam’da iki gün önce çakılan THY uçağında hayatını kaybeden iki Boeing çalışanın Türkiye’nin “Barış Kartalı” adlı savunma projesinde yer aldığı ortaya çıktı.

İki gün önce düşen THY uçağında öldüğü doğrulanan 2 Boeing çalışanın, Türkiye’nin “Barış Kartalı” projesinde yer aldıkları ortaya çıktı. Dün gece TIMETURK’te ilk kez duyurulan ölen Amerikalıların Boeing firmasından oldukları bugün firmadan yapılan açıklamayla doğrulandı.

Firma sözcüsü Jim Proulx, 4 Boeing çalışanın Türkiye’deki “Barış Kartalı” projesinden sonra Amsterdam üzerinden Seattle dönmekte olduğunu söyledi. Firma, Michael Hemmer, Ronald Richey, John Salman ve Ricky Wilson adlı çalışanlarının uçakta olduğunu açıklandı. Çalışanlardan ikisinin öldüğünü doğrulayan firma, bir çalışanın da hastanede yaralı olduğunu duyurdu. Dördüncü çalışanın akıbetiyle ilgili bir bilgi verilmedi.

Barış Kartalı projesi nedir?
Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) projesinin sözleşmesi 4 Haziran 2002’de imzalandı. Sözleşme kapsamında Boeing firması Türkiye’ye 4 uçak ve 1 yer destek sistemi tedarik edecekti. Beoing firması proje kapsamında Türkiye’ye 737-700 Uçuş Platform’ları sağlayacaktı. İlk uçak Seattle’da yapılacak 2’nci, 3’ncü ve 4’ncü uçakların modifikasyonu TAI tesislerinde yapılacaktı.

Boeing firması 2007’de ilk uçağı teslim etmesi gerekiyordu. Ancak teslimat 2010 kaldı. Sözleşmeye göre ilk uçağın 2007’de havada olması gerekiyordu. Sözleşmenin bütçesinin 1 milyar dolar olduğu ifade ediliyordu. Ancak revize edilen fiyatın ve tazminat TAI ya da Boeing tarafından açıklanmadı.

Projeyle Türkiye ilk AWACS’lara sahip olacaktı. Bu uçaklarla Türkiye, havada, karada ve denizde hedef izi sürebilecekti. 737-300 Erken uyarı uçakları 41 bin fit yüksekliğe ve 3 bin 500 mil menzile sahip.Kaynak:Haber Kaynağı