Başbakan Binali  Yıldırım, Çorum'da toplu açılış töreninde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Çorum'da toplu açılış töreninde konuştu.

Başbakan Yıldırım: "Ülkemizin gerek Irak gerek Suriye, güney hudutlarında herhangi bir bölünme, ayrılıkçı hareket, yapay devlet kurma girişimi olursa Türkiye olarak biz bunu ulusal güvenlik meselesi olarak görürüz ve gerekeni yaparız.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

Başbakan Binali Yıldırım, "Ülkemizin gerek Irak gerek Suriye, güney hudutlarında herhangi bir bölünme, ayrılıkçı hareket, yapay devlet kurma girişimi olursa Türkiye olarak biz bunu ulusal güvenlik meselesi olarak görürüz ve gerekeni yaparız. Bunu bütün dünya bilmelidir." dedi.

Yıldırım, Hürriyet Meydanı'nda toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, hicri yılın başlangıcı Muharrem ayının İslam dünyası için çok önemli bir ay olduğunu belirterek, "Bu ayda Hazreti Hüseyin efendimiz ve çocukları Kerbela'da şehit edildi. Peygamberimizin, 'Allah'ın ayı' dediği ay, bereket ve feyzin başladığı aydır. Bütün milletimizin ve Çorumluların hicri yılını, muharrem ayını, aşure gününü de tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

"Türkiye'ye düşmanlık edenler bir kere değil, on kere düşünsün"

Kuzey Irak'taki gayrımeşru referanduma ilişkin Yıldırım, "Ülkemizin gerek Irak gerek Suriye, güney hudutlarında herhangi bir bölünme, ayrılıkçı hareket, yapay devlet kurma girişimi olursa Türkiye olarak biz bunu ulusal güvenlik meselesi olarak görürüz ve gerekeni yaparız. Bunu bütün dünya bilmelidir. Türkiye'nin dostluğuna herkes güvensin ama Türkiye'ye düşmanlık edenler de bir kere değil, on kere düşünsün." değerlendirmesinde bulundu.

Irak Merkezi Hükümet ile, Irak'a sınırı olan İran ile birlikte yok hükmündeki gayrımeşru referandumdan sonra gelişen durumları, alınacak tedbirleri zaman kaybetmeden almak için görüşmelerinin sürdüğünü aktaran Yıldırım, bu yönde kararlılıklarının tam olduğunu vurguladı.

Başbakan Yıldırım, bölgede yeni sorun alanları istemediklerine dikkati çekerek, Suriye'de 7 yıldır yaşanan iç savaş nedeniyle DEAŞ, PKK, PYD, YPG terör örgütü yüzünden milyonlarca insanın evini terk etmek durumunda kaldığını anımsattı.

Yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiğini, en büyük bedeli ise Türkiye'nin ödediğini dile getiren Yıldırım, olup bitenlere Türkiye'nin ilgisiz, kayıtsız kalmasını kimsenin beklememesi gerektiğinin altını çizdi.

"Önlemler peyder pey devreye girecek"

Yıldırım, Türkiye'nin önlemlerinin önümüzdeki günlerde peyder pey devreye gireceğini dile getirerek, gelişmeleri takip edeceklerini ve ona göre karar vereceklerini söyledi.

"Kardeşçe yaşadığımız bu topraklara fitne tohumu ekilmesine asla rıza göstermeyiz." diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kürtler, Araplar, Türkmenler de kardeşimizdir. Aşık Veysel ne diyor? 'Kürt'ü, Türk'ü ile Çerkezi Adem'in oğlu, kızı, beraberce şehit, gazi, yanlış var mı? Neresinde? Yezid nedir? Ne Kızılbaş? Değil miyiz hep bir gardaş? Bizi yakar, bizim ateş. Söndürmektir tek çaresi. İşte bizim hamurumuz, anlayışımız bu. Bu toprakların mayası da ruhu da bu.' Bu mısralar içerisinde bulunduğumuz aşure ayında ne kadar da anlamlı değil mi?

Herkes iyi bilsin ki bu yanlışın Kuzey Irak'ta yapılan bu referandumun orada yaşayanlara, bölgeye hiçbir faydası yok. Huzur getirmez, sorunları daha da büyütür. Muhteris yöneticilerin kirli pazarlıkları ve sorumsuzluklarının bedelini Kürt kardeşlerimize ödetmeyeceğiz, bunun böyle bilinmesi lazım. Şartlar ne olursa olsun ülkemizde kardeşliği daim edeceğiz. Bin yıllık beraberliğimizi ilelebet, sonsuza kadar birlik, beraberlik içerisinde tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan anlayışı ile sürdüreceğiz."


Binali Yıldırım,törenin ardından  Çorum Valiliğine ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu'nun açılış töreninin ardından Başbakanlık otobüsüyle Çorum Valiliğine gelen Yıldırım, polis tören mangası tarafından karşılandı.

Ziyarette Başbakan Yıldırım, Vali Necmeddin Kılıç'tan kente ve taleplerine ilişkin bilgi aldı. Basına kapalı gerçekleşen ziyaret, yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, daha sonra valilik bahçesindeki vatandaşları selamladı, çocuklara oyuncak dağıttı.

Ziyarette, Yıldırım'a, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan ile milletvekilleri ve diğer yetkililer eşlik etti.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.