Başbakan Gazze panelinde konuştu

Başbakan Gazze panelinde konuştu

Başbakan Erdoğan Davos'ta Gazze konulu panelde konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Bence önce durum tespiti yapılmalı. Haziran 2008 den itibaren sözlü bir ateşkes mevcut. Bu ateşkes süreci içerisinde problem yoktu. 6 aylık ateşkesin süresi bitince. HAMAS saldırısı bahanesi ile İsrail ablukaları bile kaldırmadı. Filistin tabiri caizse hapishane gibidir. Filistin'e İsrail müsade etmediği durumda bir kasa domates sokamazsınız. Türkiye Başbakan'ı olarak İsrail sınır kapısında yarım saat bekletildim.

İsrail'in HAMAS'ın füze sldırılarında herhangi bir ölüm olayı bile olmamıştır. ama İsrail'in Gazze saldırısı sonucunda binlerce Filistinli öldürüldü.

1200 yakın Filistinli şehit var. 5 bine yakın yaralı var. Ne oldu orantısız güç kullanıldı. Soruyorum size İsrail'in elinde olan silahların zerresi Filistin'de yok. Bu orantısız güçtür. Okullar, camiler hatta BM millerin binası vuruldu. Ama dünya gündeminde Gürcistan'a gösterilen hassasiyet Filistin'deki katliama gösterilmedi.

Yatıp kalkıp Hamas'ı bahane edenlere sesleniyorum. Gazze'de sadece Hamas yok ki. Filistin halkıda var. Bu insanların suçu ne? İsrail tek taraflı ateşkes ilan etti. ama yeterli mi? Sınır kapıları açılmalı. Filistin halkı sefilliğe mahkum edilmemeli. Silah sokulmasını bahane edenler denetimi yapsın.

Sadece El Fetih'le yapılan görüşmeler yeterli olmayacak. Hamas'ı da masaya davet etmeniz gerekir. Zira Hamas orada seçim kazanmış partidir. Ve onun olmadığı bir anlaşma geçerlilik arz edemez.

Obama üstüne düşen görevi yapmalı ve İsrail ile danışıklı dövüş yapmamalıdır. Obama'dan benim talebim isteğim budur. Türkiye bu konuda tüm anlaşmalara destek verecektir. Filistin halkının iradesine saygıduymamız gerekmektedir.


habervaktim