Başkan oyları düzgün sayabilseydi...

Başkan oyları düzgün sayabilseydi...

TFF Olağanüstü Genel Kurulu'nda yapılan yanlışlık belki de Türk futbolunun kaderini değiştirdi

Karadeniz, toplantının başında ‘bir saat ara verelim’ önergesini oylamaya sundu. ‘Hayır’ diyenler, ‘evet’çilerden çok fazlaydı. Ama o farkedemedi.Yanlışlıkla verilen bu bir saatlik arada yapılan kulisler, kongrenin akışını değiştirdi. Önergeye ‘hayır’ oyu verenlerin sayısı, ‘evet’ diyenleri geçti.

TFF kongresinin kaderini aslında ilk oylama tayin etti.

Divan Başkanlığı’na 10 kulüp başkanı tarafından verilen önergede, genel kurula 1 saat ara verilmesi isteniyordu. Oysa Genel Kurul neredeyse yeni başlamıştı. Divan Başkanı Yalçın Karadeniz, bu önergeyi oylamak istedi. Ama oylamaya geçilmeden önce ‘ara verilmesinden yana olduğunun’ da altını çizdi.

Önergeyi kabul edenler...

Salonda bulunanların yüzde 40-45 kadarı el kaldırdı. Bu görüntüler TV ekranlarına da yansıdı. Karadeniz, ardından ikinci soruyu sordu: O bir saatlik arada kulisler hız kazandı - Kabul etmeyenler...

Bu kez geride kalan yüzde 55-60’lık kesim el kaldırdı. Herkes Yalçın Karadeniz’in, “Önerge kabul edilmemiştir” demesini bekliyordu. Ama tersi oldu: - Önerge kabul edilmiştir.

İşte bu sözler kongrenin kaderini belirledi bir bakıma. Göz göre göre genel kurulun iradesinin dışına çıkılmıştı. Özellikle 2 ve 3. lig temsilcileri neredeyse isyan ediyordu: - Bizimle dalga geçiyorlar. - O bir saate neyin pazarlığını yapacaklar? - İrademizi hiçe sayıyorlar... Yaklaşık bir saatlik aradan sonra toplantıyı yeniden başlatan Yalçın Karadeniz, gelen tepkiler üzerine delegelerden özür diledi ve, “Ben oturduğum yerden ‘evet’ oylarını daha fazla gibi gördüm” dedi.

Fakat yanlışlıkla verilen bu ara, önergeye verilen ‘hayır’ oylarının artmasına, dolayısıyla reddedilmesine yol açtı. ‘Evet’ diyenler ile ‘hayır’cılar arasındaki fark o bir saatte yüzde 15’ten yüzde 30’lara yükseldi ve önerge o kadar farkla geri çevrildi.


 Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.