Başörtüsünü açtı, sonra duvara itti

Başörtüsünü açtı, sonra duvara itti

Balıkesir Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi'nde, okul çıkışında iki kız öğrencinin başörtüsünün bir öğretmen tarafından zorla çıkarıldığı ve kafalarının duvara vurulduğu iddia edildi.

Öğrencileri, araya giren arkadaşları ve diğer öğretmenler kurtardı. Zanlı öğretmen Bekir H. (45), velilerin şikayeti üzerine Burhaniye Merkez İlçe Karakolu'na götürülerek ifadesi alındı. Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de soruşturma başlattı.

Olay, dün saat 12.10 sıralarında Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi çıkışında meydana geldi. İddiaya göre 10. sınıf öğrencileri F.Ç. ve S. A., okul çıkışında başörtülerini taktı. Bu sırada meslek dersi öğretmeni Bekir H., F.Ç.'nin başörtüsünü başından çıkarmak istedi. Geri çekilmek isteyen F.Ç.'nin başını duvara vurup küfür ve hakaret etti. Bekir H. ayrıca S.A.'yı da kolundan tutarak darp etti. Öğrencileri, okulun diğer öğretmenleri kurtardı. Olayı duyan iki öğrencinin velileri, öğretmen Bekir H.'den şikayetçi oldu. Bekir H., Burhaniye Merkez İlçe Karakolu'na götürülerek ifadesi alındı. Bu arada Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de soruşturma başlattı.

İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan, "Soruşturma devam ediyor. Öğretmenimizin bu şekilde müdahale etmesi hoş değil, son derece yanlış. Daha önce de bu öğretmenimiz hakkında bu tür hadiseler oldu. Bu hadiselerden dolayı geçirmiş olduğu soruşturmalar da var. Böyle bir hareketinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hakkında idari tahkikat başlatıldı." dedi. Geçen yıllarda Savaştepe ilçesinde görev yapan Bekir H.'nin Samsun'a tayin edildiği; ancak mahkeme kararıyla tekrar Balıkesir'e geldiği bildirildi.

SEÇİM SÜRECİNDE GERGİNLİK İSTEYENLER VAR

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, iki öğrenciye yapılan saldırının son derece üzücü ve vahim olduğunu belirterek, olayın hoşgörü ortamını bozmaya yönelik bir davranış olduğunu kaydetti. Son dönemde başörtüsünün toplumun büyük bir bölümünün ortak düşüncesiyle problem olmaktan çıktığını vurgulayan Şahin, "Bu tür olaylar artık yaşanmıyordu; ancak seçim öncesi insanların hassasiyetleri ve inançları ile ilgili toplumu yeniden germek ve kendilerine göre seçimi etkilemek üzere bu tür hareketler yapıldığını görüyoruz. Nitekim bu olaydan sonra marjinal bir siyasi partiye mensup bir grup, karakol önünde toplandı ve öğretmene destek verdi. Sağduyulu vatandaşlarımızın, bu tür tahriklere fırsat vermemesi gerekir. Biraz daha sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz." şeklinde konuştu. Hukuki süreci takip ettiklerini dile getiren Şahin, seçim öncesi bu tür olayların ülkenin farklı yerlerinde meydana gelebileceği uyarısında bulundu. Vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Av. Şahin, "Demokrasiyi ve insanlarımızın inançlarını içine sindiremeyen bir grup, sürekli bu tip tahriklerle çirkin emellerini gerçekleştirmeye çalışıyor. İki kız öğrenciye saldırıda bulunan kişinin öğretmen olması da ayrıca vahim bir durumdur. Hoşgörü ve huzur ortamını bozmak, kimsenin haddine değildir." dedi.

HUKUKÇULAR OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAK

Balıkesir Hukukçular Derneği Başkanı Av. Murat Ören de olayın, seçim öncesi vatandaşların eğilimini etkilemeye yönelik olduğunu ifade etti. Yaşananları çok üzücü bulduğunu ifade eden Av. Ören, "Bu çirkin olayı kınıyoruz. Olayın, seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde toplumdaki hoşgörü ve inançlara saygı noktasında provokatif amaçlı olduğunu düşünüyorum. Balıkesir Hukukçular Derneği olarak bu olayın takipçisi olacağız. Toplumumuz, sağduyuyla bu olayları aşacaktır." diye konuştu.

"ENSESİNDEN TUTMAK İSTEDİM, BİRDEN TÜRBANI AÇILDI"

Öğretmen Bekir H., söz konusu öğrencileri okul içinde başörtüsüyle gezdikleri için uyardığını söyledi. Bekir H., "Ben görevimi yaptım. Kimseyi darp etmedim. Öğrencilerin başörtüsüyle okul içinde dolaşması, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı." dedi. Bekir H., okul içinde türbanlı dolaştıklarını ve daha önce defalarca uyarmasına rağmen ısrarcı olduklarını iddia ederek, "Saat 12.00 sıralarında, türbanlı gezen kızı bahçede gezerken uyardım. 'Çıkarmıyorum, sen karışamazsın.' diye cevap verdi. Müdürün yanına götürürken okulun zemin katında, yine aynı şekilde iki öğrenci türbanla dolaşıyordu. Bu öğrencileri de müdürün yanına götürdüm. Müdür bana, 'Sen bu öğrencilere karışma. Bu şekilde gezebilirler.' dedi. Bu sırada F.Ç. adlı öğrenci dışarıya kaçtı. Ensesinden omuzuna doğru tutmak istedim, birden türbanı açıldı. Ondan sonra bağırmaya başladı. Ben kesinlikle öğrenciye vurmadım. Öyle bir şey olsaydı hastanedeki kontrolde rapor verilirdi." şeklinde konuştu.

"BAŞINI DUVARA VURDU, KIZCAĞIZIN ÇIĞLIKLARIYLA GELDİM"

Okul öğretmenlerinden Ferhan Levent ise olayın mesai saati dışında olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: "Saat 12.10'da öğrencimiz dışarıya çıkmak üzereydi. Dış kapının bir adım ötesindeyken bu öğretmen bey, öğrencimizi tutup arkasından çekti. 'Bu şekilde burada gezemezsin.' diyerek tartaklamaya başladı. Başını duvara vurdu. Kızcağızın çığlıklarıyla geldim. Öğrenciler etrafına toplanmıştı. Olay büyümesin diye öğrencileri uzaklaştırdık fakat tehdit savurup, 'Bu şekilde gezemezsiniz, defolun gidin.' gibi sözlerle öğrencimizi rencide etti. Daha önce de bu şekilde vukuatları var. Öğrencilerimizin eteklerine de karışıyor. 'Niye uzun etek giyiyorsunuz?' diyor. Daha önce de savcılıkla ilgili bir vukuatı var bu beyefendinin. Psikolojik sorunları var sanırım, takıntı haline getirmiş. Öğrencilerimizin gizli kamerayla fotoğraflarını ve görüntülerini çekiyor. Daha önce de birkaç kez uyarıldığı halde aynı hareketlerine devam etmektedir. Ben olayın üstüne geldiğim ve öğrenciyi o şekilde gördüğüm için insanlık vazifesi olarak araya girip müdahale etmek istedim."

"BAŞÖRTÜSÜNÜ AÇTI, SONRA DUVARA İTTİ"

F.Ç.'nin arkadaşları da, "Arkadaşımız müdürün odasından çıktığında Bekir hoca arkasından koşarak başörtüsünü açtı, sonra duvara itti. Arkadaşım yere düşerken tuttuk. O saatte biz okulda çıkıyorduk, mesai bitmişti. Karışmaması gereken bir saatte karıştı." şeklinde konuştu.

F.Ç. isimli başörtülü kız öğrenci ise "Okuldan çıkmaz üzereyken Bekir Hoca, 'Bu şekilde okuldan çıkamazsınız.' diyerek başörtümü çıkardı. Daha sonra da başımı duvara vurdu." dedi.

(CİHAN)

Öğrencinin babası: Bu bir provokasyon, oyuna gelmeyeceğiz

Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki Sağlık Meslek Lisesi'nde öğretmen Bekir H.'nin (45) iki öğrenciyi okul çıkışında başörtüsü taktığı gerekçesiyle darp edip hakaret etmesinin yankıları sürüyor. Bekir H. tarafından kafası duvara vurulan 10. sınıf öğrencisi F.Ç.'nin Balıkesir'de ikamet eden babası Hasan Ç.(40), olayı seçim provokasyonu olarak değerlendirdi. "Biz bunlara kanmayacağız, bu insanlara fırsat veremeyeceğiz." diyen baba Hasan Ç., hakkını hukuki yollardan arayacağını söyledi.

DOKTOR KAFA TRAVMASI RAPORU VERDİ

Balıkesir'de bir kargo firmasında işçi olarak çalışan baba Hasan Ç., kızının olaydan sonra Burhaniye Devlet Hastanesi'nden kafa travması teşhisi ile 1 günlük rapor aldığını söyledi. Olayın dün saat 12.15 sularında meydana geldiğini anlatan baba Hasan Ç., "Kızım beni saat 13.00 sıralarında cep telefonumdan aradı. Ağlıyordu. Tam olarak ne dediğini anlamadım. Yarım saat sonra tekrar beni aradı. Karakolda olduğunu ve ifade verdiklerini söyledi. Okuldaki bir öğretmeninin de kendisine yardımcı olduğu söyledi bana. Çok üzüldük. Bir öğretmene yakışmayan bir hareket. Olmaması gerekirdi. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Başörtüsünün ne gibi zararı olabilir insanlara?" diye konuştu.

HAKKIMIZI HUKUKİ YOLLARDAN ARAYACAĞIZ

Olayı seçim öncesi yapılmış olan bir provokasyon olarak değerlendiren baba Hasan Ç. "Biz bunlara kanmayacağız, bu insanlara kesinlikle uymayacağız. Hakkımızı hukuki yollardan arayacağız. Bu tür insanlara fırsat vermeyeceğiz." dedi. Kızı F.Ç. ile son olarak dün konuştuğunu ifade eden baba, şöyle devam etti: "Telefonda sesi sakin geliyordu. İşlerimden dolayı kızımın yanına gidemedim. Kızım kurallara uyan bir öğrenci. Okul içerisinde kesinlikle başörtüsü takmaz. Okul çıkışında başörtüsünü takmak istiyor. Bu öğretmen denen şahıs kızımın başörtüsünü zorla çıkarıp başını duvara vurmuş. Ağlıyordu kızım. Bu insanlara fırsat vermeyeceğiz." Anne Medine Ç.(40) ise olaydan bugün haberdar oldu. Baba, üzülmemesi için olayı eşine anlatmadığını kaydetti. Anne Medine Ç., öğretmenin tavrını işkence olarak yorumladı. "Başörtüsü takmak isteyenlere karışmak doğru değil." diyen anne Medine Ç., yapılanan bir öğretmene yakışmadığını ve çok üzüldüğünü aktardı.

İKİ MÜFETTİŞ OLAYI ARAŞTIRIYOR

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan, dün meydana gelen olayı tasvip etmediklerini belirterek, konunun emniyet ve savcılığa intikal ettiğini vurguladı. Olayı tüm detayları ile araştırmak üzere iki müfettiş görevlendirildiğini dile getiren Müdür Aslan, "Bu öğretmenimiz daha önce de benzer olayları sıkça yaşayan birisi. Bu olaylardan dolayı uyarı ve kınama cezaları bulunuyor. Kendisi defaatle bu konularda uyarılmasına rağmen işin sanki bir provokasyon oluşturmak suretiyle böyle bir olaya karışmış. Müfettişlerimiz gerekli soruşturmayı yapacaklar. İsmi geçen öğretmenin benzer olaylardan dolayı 04 Mayıs 2011 tarihi itibariyle başka bir ilçeye tayini çıkmış. Bu konularda sıkıntı oluşturmuş birisi. Tekrar aynı konularla ilgili öğrencilerimizi tartaklayıp onlara şiddet uygulaması idaremiz tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Biz eğitimciler geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi eğitmekle görevliyiz. Öğrencilerimizin hatası olabilir. Hataları varsa konuşarak halletmeliyiz. Şiddetle hiç bir yere varılamayacağını başta biz eğitimcilerin bilmesi gerekir. Bu konuda idari olarak ne yapılması gerekiyorsa bunu yapacağız. Bu olaydan dolayı çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum." diye konuştu.

(CİHAN)

Aynı suçtan maaşı kesilmiş, uyarı ve kınama cezası almış Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan, bir lise öğrencisinin, öğretmeni hakkında, ''Türbanını zorla alıp başını duvara vurduğu'' iddiasıyla polise başvurması olayıyla ilgili 2 müfettiş görevlendirildiğini bildirdi.

Aslan, Burhaniye ilçesindeki Atatürk Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi F.Ç'nin, öğretmeni B.H, hakkındaki şikayetiyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Bu öğretmenimiz daha önce de benzer olayları sıkça yaşayan birisi. Bu olaylardan dolayı uyarı ve kınama cezaları bulunuyor. Kendisi defalarca bu konularda uyarılmasına rağmen işin sanki bir provokasyon oluşturmak suretiyle böyle bir olaya karışmış. Müfettişlerimiz gerekli soruşturmayı yapacaklar'' dedi.

Aslan, yaşandığı iddia edilen olaydan büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

''Olay camiamızda hiç hoş karşılanmadı'' ifadesini kullanan Aslan, ''Biz eğitimciler geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi eğitmekle görevliyiz. Öğrencilerimizin hatası olabilir. Hataları varsa konuşarak halletmeliyiz. Şiddetle hiçbir yere varılamayacağını başta biz eğitimcilerin bilmesi gerekir. Bu konuda idari olarak ne yapılması gerekiyorsa bunu yapacağız. Olayı tüm boyutlarıyla soruşturması için 2 müfettiş görevlendirdik'' dedi.

Öte yandan, F.Ç.'nin Balıkesir'de ikamet eden babası Hasan Ç. (40), olayı ''seçim provokasyonu'' olarak değerlendirdi. ''Biz bunlara kanmayacağız, bu insanlara fırsat veremeyeceğiz'' diyen Hasan Ç., hakkını hukuki yollardan arayacağını söyledi.

Bir kargo firmasında işçi olarak çalışan baba Hasan Ç., kızının olaydan sonra Burhaniye Devlet Hastanesinden ''kafa travması'' teşhisi ile 1 günlük rapor aldığını söyledi.

Hasan Ç., ''Kızım beni, olaydan 30-40 dakika sonra telefondan aradı. Ağlıyordu. Tam olarak ne dediğini anlamadım. Yarım saat sonra tekrar beni aradı. Karakolda olduğunu ve ifade verdiklerini söyledi. Okuldaki bir öğretmeninin de kendisine yardımcı olduğunu söyledi bana. Çok üzüldük. Bir öğretmene yakışmayan bir hareket. Olmaması gerekirdi. Ne diyeceğimi bilemiyorum'' diye konuştu.

İlçe Emniyet Müdürlüğüne giden F.Ç., bir arkadaşıyla okul koridorunda karşılaştıkları öğretmenleri B.H.'nin ''Okula türbanla giremezsiniz'' diyerek başörtüsünü aldıktan sonra başını duvara vurduğunu öne sürerek şikayette bulunmuştu.

Şikayet üzerine Öğretmen B.H. de Burhaniye Emniyet Müdürlüğüne çağrılmış. Öğrencisinin başını duvara vurduğu iddialarını kabul etmeyen B.H., öğrencileri sadece okul içinde türban takmamaları konusunda uyardığını kaydetti.

B.H., emniyet çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Ben sadece türbanla okula giremeyeceklerini söyledim. Başlarından türbanı almam ve başlarını duvara vurmam büyük iftira. Kesinlikle yalan söylüyorlar'' dedi.

Bu arada, öğrencilerin iki ay önce öğretmen B.H. hakkında türbanlı oldukları için yazılı kağıtlarını yırttığı iddiasıyla Milli Eğitim İlçe Müdürlüğüne şikayette bulundukları, bunun üzerine, B.H'nin ''Bir maaş kesme, uyarma ve kınama cezası aldığı'' öne sürüldü.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.