Batan Rusların malları bunlar!

Batan Rusların malları bunlar!

Rus dolar milyarderleri, bol keseden para dağıtarak aldıkları lüks gayrimenkulleri, otel, yat ve özel uçakları kelepir fiyata elden çıkarmaya başladı.

Küresel krizde en ağır darbeyi alan Rusya'da, oligark sınıf olarak adlandırılan, para ve siyasetin dümenindeki elit kesim zor günlerden geçiyor. Petrol ve emtia fiyatlarındaki artışla birlikte güçlerine güç katan Rus dolar milyarderleri, birkaç yıl öncesine kadar bol keseden para dağıtarak aldıkları lüks gayrimenkkulleri, otel, yat ve özel uçakları kelepir fiyata elden çıkarmaya başladı.
DOĞUM GÜNÜNDE ALMIŞTI

Mirax Grup Başkanı Sergei Polonsky, 4,35 milyar dolarlık servetinden önemli kayıplar yaşayarak milyarderler listesinden ayrılanlardan. Rusya'nın emlak kralı Sergei Polonsky, 2007 yılında doğum gününü kutlamak için geldiği 7 yıldızlı Antalya Sungate Royal Otel'e hayran olunca 340 milyon dolar verip oteli satın almıştı.

YARIM İNŞAATLAR İÇİN KULLANILACAK

Daha iki yıl önce Türkiye'de yedi yıldızlı Sungate Port Royal otelini 340 milyon dolara satın alan Rus milyarder Sergey Polonsky, Rusya'da sahibi olduğu inşaat şirketi “Mirax” grubunu batmaktan kurtarmak için bu oteli satışa çıkardı. Sungate otelinin, Rus oligarkın içinde bulunduğu nakit sıkışıklığı nedeniyle üçte bir fiyatına el değiştirebileceği üzerinde duruluyor. Krizin vurduğu sert tokatı, Sungate ve Fransız Rivierası'ndaki villasını satarak savuşturmaya çalışan Polonsky, bu satışlardan elde edeceği parayı yarım kalmış inşaat işlerini tamamlamak için kullanacak.

CENGİZ: GERİ ALMA PLANIMIZ YOK

Sergei Polansky'nin, 340 milyon dolar para ödediği Antalya'daki Sungate Port Royal Oteli'ni 100 milyon dolara satışa çıkardığı belirtiliyor. Otelin, eski sahiplerine geri satılacağı iddialarıyla ilgili Yeni Şafak'a konuşan Cengiz Group yetkilileri: “Şu an için bizim oteli geri almak gibi bir niyetimiz yok. Böyle bir geri alma operasyonu bizim açımızdan mümkün değil” açıklamasında bulundular. EKONOMİ SERVİSİ


Nereden nereye?


Mihail Prokhorov: 19,5'ten 14,1 milyar dolara

Roman Abromoviç: 15,5'ten 13,9 milyar dolara

Vladimir Lisin: 20,3'ten 7,7 milyar dolara (Novolipetsk Demir Çelik'in sahibi)

Vahit Alekperov: 7,6 milyar dolar.

Süleyman Kerimov: 7,5 milyar dolar.

Mihail Fridman : 20,8'den 5 milyar dolara.

Vladimir Potanib : 19,5'ten 5 milyar dolara.

Oleg Deripaska: 40'tan 4,9 milyar dolara.

Dmitri Rubolovlev: 4,5 milyar dolar

Alişar Osmanov: 4,5 milyar dolar

Ekmek derdine düştüler

Küresel mali krizle petrol fiyatlarının düşmesi, Rusya ekonomisinde en çok milyarder oligarkları etkiledi. Finans dergisine göre sayıları 101'e ulaşan Rus milyarderlerin yarıdan fazlası son altı ayda listeden ayrılmak zorunda kaldı. Rusya'nın en zengin 400 kişisinin sıralandığı listede milyarderlerin sayısı 49'a düştü. Bir zamanlar Rusya'nın 1. ve dünyanın 9. zengini olan büyük oligark Oleg Deripaska servetinin yüzde 90'nını kaybetti.

DÜNYANIN KADERİ DEĞİŞTİ!

Amerikalı milyarder ve spekülatör George Soros petrol fiyatlarının düşmesinin İran'ı daha az tehlikeli, Rusya'yı daha çok tehlikeli hale getireceğini söyledi. Soros, petrol üreten ülkelerin kaderinin bir anda değiştiğini belirterek, “Rusya Başbakanı Vladimir Putin komünizm ideolojisinin yerine milliyetçiliği koydu. Kremlin'deki liderler şimdi Sovyet dönemindeki gücün yeniden toparlanması şeklinde korkunç bir oyuna kalkışabilirler. Amaç da Rusya'yı yeniden siyasi bir güç haline getirmek" dedi.