Bayındır Memur-Sen'de kongre heyecanı

Bayındır Memur-Sen'de kongre heyecanı

Bayındır Memur-Sen Genel Kurulu gerçekleştiriliyor. İki gün sürecek olan genel kurul Kızılcahamam Asya Termal Otel’de başladı.

Bayındır Memur-Sen’in faaliyetlerinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile başlayan 4. Olağan Genel Kurul’da ülkenin dört bir yanından gelen üyeler hazır bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından genel kurulu sevk ve idare etmek üzere Başkanlık Divanı oluşturuldu. Divan Başkanı Halit Ortaköy seçilirken, divan üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Kadir Çiçek, Mecit Erdoğan, Gürkan Alper.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Abdulhadi Karasapan, konuşmasına “Türk sendikal hayatının duayeni” olarak nitelendirdiği Mehmet Akif İnan’ı, “sendikacıların değerli dostları” olarak nitelendirdiği eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ı ve elim bir kaza sonucu vefat eden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmetle anarak başladı.

4688 sayılı kanun yetersiz

Ülkede ve dünyada sendikal hareketlerin değiştiğini belirten Karasapan, sendika üyelerinin beklenti ve taleplerinin de fazlalaştığına dikkat çekti. Bayındır Memur-Sen olarak beklentilere cevap verebilecek bir sorumluluğa sahip olduklarını vurguladı.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar Kanunu’nun kamu çalışanlarının sendikal hak ve özgürlüklerini korumaya yetmediğini ifade eden Karasapan, kanunun yetersiz kalmakla birlikte çelişkiler taşıdığını da söyledi.

Hükümetten bu konudaki beklentilerini ise şöyle sıraladı: “Gerek kanunlar seviyesinde, gerekse uygulamada örgütlenme özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmalı ve sendikal haklar güçlendirilmelidir. 4688 sayılı yasa bir an önce revize edilmeli, sendikal faaliyetleri engelleyen antidemokratik maddeler acilen değiştirilmelidir. Çalışma barışının olmazsa olmaz şartlarından olan sosyal barış sağlanmalıdır. Bu, ülke ekonomisine de önemli katkı sağlayacaktır. Kamu çalışanlarının ve kamunun en mağdur edilen kesimini oluşturan sendikamız hizmet kolu çalışanlarının yıllardan beri yaşadığı geçim sıkıntısı sona erdirilmeli, eşit işe eşit ücret politikaları uygulanmalıdır.”

Sivil ve özgürlükçü anayasa istiyoruz

Konuşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Abdulhadi Karasapan, şunları kaydetti: “Maalesef genel seçimlerin ardından tartışmalı YSK kararları ile başlayan gerilim ‘yemin’ krizi ile devam etmiştir. Ardından şiddet olayları ve üzücü haberler gelmiştir. Seçimlerin ardından şiddet olaylarının tırmanmasına eş zamanlı olarak gerilimi yükseltecek sokak eylemleri ve siyasi çıkışlar yaşanmıştır. Biz bu süreçleri daha önce de yaşadık. Taslak anayasa gündeme geldiğinde, köşk seçimleri sürecinde, referandum öncesi ve demokratikleşmeye yönelik atılan her adımda taşeronlar devreye sokuldu. Amaçları kaos çıkartarak atılan adımları engellemekti. Aynı bugün olduğu gibi… Gündemimiz anayasa ama biz şiddet olaylarını konuşuyoruz. Tam da istenen bu… Amaç darbe anayasasından kurtulmamızı engellemek... Uyanık olmalıyız. Sağduyulu ve dik durmalıyız. Başlayan sivil anayasa sürecini provokasyonlara feda edilmesine izin vermemeliyiz. Yeni Anayasa sürecinin herhangi bir kesintiye uğratılmaksızın devam ettirilmesi için birlikte mücadele etmeliyiz.

Sivil ve özgürlükçü bir anayasa istiyoruz. Vesayetten uzak bir anayasa için elimizden geleni yapmaya hazırız. Sorunlarımızın temelinde yatan darbe anayasasından topyekun kurtulmak istiyoruz. Yasaklardan arındırılmış, halkın sesi olan, İnsan haklarını güçlendirecek, ifade özgürlüğünün önündeki engellerli kaldıracak ve bütün renkleri saracak bir anayasa istiyoruz.”  

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.