BDP'nin çok tartışılacak planı

BDP'nin çok tartışılacak planı

Meclis’i boykot eden BDP vekilliklerin düşmesi halinde çok tartışılacak bir adım atacak...

Yemin krizi devam ederken, Diyarbakır’da ilk grup toplantısını yapan BDP, parlamentoda soruna çözüm bulunmaması halinde Diyarbakır’da DTK çatısı altında “Kürdistan Meclisi” oluşturacak. Milletvekilleri de meclisin üyeleri olarak faaliyetlerini Güneydoğu merkezli olarak sürdürecek. Hatip Dicle ve KCK tutuklusu 5 milletvekilinin tutuklu kalmasının protesto amacıyla Meclis’i protesto eden BDP, isteklerinin karşılanmaması halinde Meclis’e gelmeyeceğini bir kez daha Diyarbakır’da dile getirdi.

Bu kapsamda 30 milletvekili Diyarbakır’da bir araya gelerek milletvekilliklerinin düşürülmesi halinde nasıl bir çözüm yöntemi bulacakları üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde DTK’nın yeniden yapılandırılması ve bu yapılanma kapsamında DTK bünyesinde bir yerel meclis oluşturulması konusunda görüş birliğine varıldı.

Milletvekilliklerinin düşmesi halinde TBMM’nin kapılarının Kürtlere kapatıldığı görüşünü dillendirecek olan BDP, yakın zamanda “Kürdistan Meclisi” adı altında örgütlenecek, Diyarbakır merkezli bir meclis kurulması yönünde süreç başlayacak. Yapılacak çalışmalar kapsamında Kürdistan Meclisi’nde seçilen milletvekilleriyle birlikte bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve düşünce gruplarının da içinde yer aldığı geniş kapsamlı bir Kürt Meclisi oluşturulmaya çalışılacak. Aynı zamanda Kürt özerkliğinin merkezinin de Diyarbakır olduğu açıklanacak.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.