Bekçiler Artık Emniyet Personeli

Bekçiler Artık Emniyet Personeli

İçişleri Bakanlığı, çarşı ve mahalle bekçilerini, emniyet hizmetleri sınıfı personeli kapsamına aldı.

İçişleri Bakanlığının, Emniyet Teşkilatı Personeli Kimlik Kartları ile Polis Kimlik Kokartları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, ''Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli'' kapsamına, ''çarşı ve mahalle bekçisi'' de alındı.

Emniyet hizmetleri sınıfında, ''Polis Memuru, Komiser Yardımcısı, Komiser, Başkomiser, Emniyet Amiri, 4.Sınıf Emniyet Müdürü, 3.Sınıf Emniyet Müdürü, 2.Sınıf Emniyet Müdürü, 1.Sınıf Emniyet Müdürü ve Sınıf Üstü Emniyet Müdürü rütbesindeki personeli'' sayılıyordu.

Yönetmelikle personele verilecek kimlik kartlarını düzenleyen maddede de değişikliğe gidildi. Buna göre, emniyet hizmetleri sınıfı personelinden çarşı ve mahalle bekçisi dışında kalan personele ve emeklilerine (A) tipi kimlik kartı, çarşı ve mahalle bekçileri ile emeklilerine (B) tipi kimlik kartı ve diğer hizmet sınıflarında görevli personel, sivil savunma uzmanları ile işçi personel ve emeklilerine (C) tipi kimlik kartı tanzim edilecek.

Yardımcı hizmetler sınıfında görevli iken, 5757 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu, Devlet Memurları Kanunu ve Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kadroları emniyet hizmetleri sınıfına aktarılan çarşı ve mahalle bekçileri ve emeklilerinin kimlik kartları tüm teşkilat personelinin kartlarında yapılacak değişikliğe kadar aynen kullanılmaya devam edilecek.

Ancak, emekliye ayrılma, zayi, kırılma, fotoğraf silinme ve benzeri sebeplerden dolayı değiştirme talebinde bulunan personele verilecek kimlik kartlarında hizmet sınıfı Emniyet Hizmetleri Sınıfı olarak belirtilecek.

Bekçiler daha önce yardımcı hizmetler sınıfında görev yapıyordu.