Bekir Bozdağ'dan İsrail'e çağrı

Bekir Bozdağ'dan İsrail'e çağrı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Beersheva Camisi'nde yarın düzenlenmesi planlanan şarap festivaliyle ilgili açıklama yaptı.

Bozdağ, ''İsrail hükümetini bir kez daha bu konuda duyarlı olmaya, inançlara saygılı olmaya, insanların değerlerine saygısızlık yapmak isteyen yöneticilerin bu saygısızlığına izin vermemeye davet ediyorum'' dedi.

Bozdağ, Norveç Kalkınma Bakanı Heikki Holmaas'ı kabul etti.

Bozdağ, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda gerçekleşen kabul sonrası AA muhabirinin İsrail'de yapılması planlanan şarap festivaline ilişkin sorusunu yanıtladı.

Bozdağ, İsrail'de müzeye çevrilen Beersheva Camisi'nde yarın düzenlenmesi planlanan şarap festivaline ilişkin görüşünün sorulması üzerine, bunun ''fevkalade yanlış bir olay'' olduğu ifadesini kullandı.

Bozdağ, şöyle konuştu:

''Bütün dinlerin mabetleri kutsaldır. O dine inanan insanlar açısından dokunulmazdır. Her din mensubu kendi dinine, mabedine başka insanların da saygısızlık etmemesini saygı göstermesini talep eder. Bu da doğru bir haktır. İsrail hükümetinin  Beersheva kentinde,  Beersheva Camisi bahçesinde düzenlenecek şarap festivalinin Müslümanlar tarafından büyük bir saygısızlık olarak, büyük bir hakaret olarak değerlendirileceğini bilebilecek durumda olduklarını düşünüyorum. Umarım böylesi bir festivalin gerçekleşmesine hükümet izin vermez. Eğer bu festival gerçekleşirse bu ayrı sıkıntılara yol açabilir. İsrail hükümetini bir kez daha bu konuda duyarlı olmaya, inançlara saygılı olmaya, insanların değerlerine saygısızlık yapmak isteyen yöneticilerin bu saygısızlığına izin vermemeye davet ediyorum.''

-Norveç katliamı-

Bozdağ, görüşmede Norveç ile işbirliği üzerinde durulduğunu, ayrıca aşırı sağcı Anders Behring Breivik'e, geçen yıl gerçekleştirdiği katliam sonrasında, Norveç mahkemesinin verdiği 21 yıllık cezayı dile getirdiğini anlattı.

Bekir Bozdağ, 77 kişiyi öldüren Breivik'e verilen cezanın kişi başına 3 ay 27 güne tekabül ettiğini ve 10 yıl içinde hapisten çıkacağını, bunun da Türk toplumunda büyük bir hayal kırıklığı ve şaşkınlık yarattığını söylediğini ifade etti.

Holmaas'a, Breivik'in 10 yıl içinde tahliyesi gerçekleşirse yeni Breivik'lerin ortaya çıkmasından endişe ettiğini belirttiğini anlatan Bozdağ, konuk bakanın Breivik'in 10 yıl sonunda otomatikman tahliyesinin söz konusu olmadığını, değerlendirmelerden sonra suç işleme eğilimi olmayacağına dair karar verildiğinde ancak çıkabileceğini söylediğini bildirdi.

Bozdağ, Holmaas'ın kendi görüşüne göre, Breivik'in hayatının sonuna kadar cezaevinde kalabileceğini dile getirdiğini kaydetti. Bozdağ, kendisinin de Holmaas'ın bu görüşüne katıldığını ifade etti.

Ceza uzatılabilir

Konuk Bakan Holmaas da Breivik'e kanunlarda bulunan en üst cezanın verildiğini söyledi.

Böyle bir olaydan daha azına neden olanların bir ömür boyu cezaevinde yattığını belirten Holmaas, ''En yüksek ceza 21 yıldır, ancak uzatılabilir'' dedi.

Breivik'i verilen cezanın Norveç'te de büyük bir yankı uyandırdığını dile getiren Holmaas, Norveç halkının da aynı derecede durumu tartıştığını anlattı.

Holmaas, ''Breivik'in yaptığı bu olay, Norveç değerlerine yaptığı bir katliamdır. Bir toplumdaki farklılıklara verilen bir saldırıdır bu. Bizim işimiz bu değerleri tekrar yerine getirebilmektir. Biz Norveç olarak Türkiye'nin gösterdiği empatiye önem veriyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin Somali'ye yardımlarını değerlendiren Holmaas, ''Türkiye'nin, Türklerin çok açık bir kalbi vardır. Biz de aynı şeyleri hissediyoruz. İşbirliği yapmamızın doğru olduğuna inanıyoruz'' dedi. AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.