Beyin ameliyatları artık 'sıradan'

Beyin ameliyatları artık 'sıradan'

Siirt Devlet Hastanesi Beyin Sinir Cerrahisi Kliniği'nde ayda ortalama 40 hastanın ameliyatının yapıldığı belirtildi.

Devlet Hastanesi Beyin Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr Aşkın Esen Hastürk, beyin ve sinir alanında büyük gelişmeler olduğunu belirterek, "Bu alanda çok büyük gelişmeler oluyor. Artık bu tür ameliyatlar korkulan ameliyatlar olmaktan çıktı.

Bizim hastanemizde de bu konuda çok büyük ilerlemeler kaydediliyor. Daha önce ancak büyük merkezlerde yapılabilen ameliyatlar artık bizim hastanemizde rahatlıkla ve büyük bir başarı ile yapılabiliyor" dedi.

Yapılan ameliyatlara örnek veren Op. Dr. Hastürk, "Artık, bu ameliyatlar olağan ameliyatlar haline gelmeye başladı. Ayda ortalama 40 hastayı ameliyat ediyoruz. Bunların arasında çok önemli operasyonlar da bulunuyor. Örneğin son 2 ayda omurga tümörü olan 3 hastamız başarı ile ameliyat edildi. Özellikle kaza sonrası bel ve sırt omurgaya bağlı kırıklarında 'Balon kifoplasti' dediğimiz kapalı yöntemi uyguluyoruz.

Hatta aynı yöntemi geçenlerde omurga kırığı olan 95 yaşındaki bir bayana başarıyla uyguladık ve hastamız ameliyattan bir gün sonra taburcu edildi. Gene bel omurgası kırılan ve yürüyemeyen hasta da aynı yöntem kullanılarak sağlığına kavuşturuldu" şeklinde konuştu.Kaynak:Haber Kaynağı