Bilica isteğini reddettiler

Bilica isteğini reddettiler

(PFDK) tarafından verilen 3 maçlık cezaya, sarı-lacivertli kulübün yaptığı itirazı reddederek, PFDK kararını oy çokluğuyla onadı.

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçeli futbolcu Bilica'ya, Galatasaray ile yapılan derbi maçta rakip takım oyuncusuna yönelik hareketi nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından verilen 3 maçlık cezaya, sarı-lacivertli kulübün yaptığı itirazı reddederek, PFDK kararını oy çokluğuyla onadı.

Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, başkanın çağrısı üzerine bugün olağanüstü toplanan Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübü'nün, futbolcusu Bilica ile ilgili PFDK'nın kararına karşı yaptığı itirazı inceledi.

Açıklamada, Fenerbahçe Kulübü'nün itirazının oy çokluğuyla reddedildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Fenerbahçe Kulübü'nün, futbolcusu Bilica ile ilgili, PFDK'nın 29/10/2009 tarih ve 2009-2010/397-480 sayılı kararına karşı E.2009/617 numaraya kayıtlı dosyası incelendi. Talep doğrultusunda açılan murafaaya Fenerbahçe Kulübü adına Av.Sami Dinç, Futbol Federasyonu adına Av. Ergin Akçay ve Av. Cem Abanazır katıldığı görüldü. Tarafların iddia ve savunmaları ibraz ettikleri CD görüntüleri eşliğinde dinlendi. Dosya incelendi.

Yapılan müzakere sonucunda ve ayrıntısı gerekçeli kararda yazılmak üzere; Futbol Disiplin Talimatı'nın (FDT) 'Temel İlkeler' başlıklı 4/3 maddesine göre 'sportmenliğe ve disiplin hükümlerine aykırı davranışlarda, hakemin durumu görmemiş ve dolayısıyla bir karar vermemiş olması disiplin cezalarının verilmesine engel teşkil etmez.

Müsabaka görevlilerinin raporları, alınan ek raporlar ve izlenen CD görüntüleri çerçevesinde sporcuların karıştığı olayda yaşanan kargaşa ortamında ilgili sporcuya isnat edilen eylemin oluş şekli, ağırlığı ve eylemin sadece CD görüntülerinin dikkatlice ve ayrıntılı olarak izlenmesi halinde görülebileceği dikkate alınarak, PFDK tarafından Bilica'ya rakip takım oyuncusuna yönelik şiddetli hareketi nedeniyle FDT'nin 42/2.maddesi uyarınca verilen 3 resmi müsabakadan men cezasına karşı yapılan itirazın (Tolga Aytöre ve Tanju Güvendiren'in, eylemin hakemin görüş alanı içinde olması nedeniyle cezanın kaldırılması yönündeki karşı oylarıyla) reddine, PFDK kararının oy çokluğuyla onanmasına, karar verilmiştir.''

Etiketler :