Bilim dünyasından son gelişmeler

Bilim dünyasından son gelişmeler

Yeni uzay yolculuğu, küresel ısınma ve HIV virüsü ile ilgili son gelişmeler

ABD - NASA, uzay aracı Discovery'yi 12 Mart'ta uzaya göndermeye karar verdi. Discovery'nin gönderilmesi daha önce yakıt valfinde meydana gelen hasar nedeniyle fırlatılması ertelenmişti. Discovery'nin fırlatılması, bu yıl planlanan 5 uzay yolculuğundan ilki olacak.

İSVİÇRE - Kuzey ve Güney Kutup bölgelerinin, daha önce zannedilenden daha hızlı bir şekilde eridiği farkedildi. Bilim adamları, bu durumun deniz seviyesinde ve küresel iklim hareketlerinde dramatik değişiklikler yapacağını söyledi. Kutup bölgelerinee anormalin üzerindeki bu erime, BM tarafından desteklenen ve 2 yıl boyunca devam eden Uluslararası Kutup Yılı Programı çerçevesinde keşfedildi.

İNGİLTERE - Araştırmacılar, HIV virüsünün farklı insan gruplarında kendini mutasyona uğratarak değiştiğini ve insan vücudundaki koruma sistemini devre dışı bıraktığını açıkladı. Araştırmacılar, bu durumun AIDS tedavisinin geliştirilmesini engellediğini belirttiler. HIV virüsü, bağışıklık sistemini çökerterek, insan vücudunu korumasız bırakıyor.

Kaynak: Reuters