Bir buçuk saatte 8 deprem!

Bir buçuk saatte 8 deprem!

Marmara'daki 5.2'lik deprem ne anlama geliyor?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Marmara Denizi'nde meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin, Marmara Denizi'nin normal bir aktivitesi olduğunu belirterek, ''Deprem İstanbul'un özellikle Silivri, Çatalca, Büyükçekmece gibi sahil kesimlerinde daha güçlü hissedildi'' dedi.

Kalafat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Denizi, Marmara Ereğlisi güneyinde saat 20.57'de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremi ''orta şiddette'' bir deprem olarak nitelendirerek, depremin sahil kesimleri ve yakın çevresinde daha güçlü hissedildiğini ifade etti.

Kalafat, Marmara Ereğlisi güneyinde denizin tam ortasında meydana gelen orta şiddetteki depremin 3-4 yılda bir olmasının normal olduğunu belirterek, ''Bu deprem esasında Marmara Denizi'nin normal bir aktivitesidir. İstanbul'un özellikle Silivri, Çatalca, Büyükçekmece gibi sahil kesimlerinde daha güçlü hissedildi. Merkezi, denizin ortası olması sebebiyle herhangi bir hasar veya can kaybı olmadı. Şu an için korkulacak bir durum söz konusu değildir. Vatandaşlarımıza sakin olmalarını tavsiye ederim'' diye konuştu.

"KORKULACAK BİR ŞEY YOK"
Marmara Ereğlisi açıklarında meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin korkutucu olmadığını söyleyen Jeofizik Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Bu deprem bizim için küçük bir gerginlik akışı. Beklenen büyük İstanbul depremini tetikleyici veya önleyici özelliği yok ancak beklenen olası büyük depremin odak derinliği hakkında bize yaklaşık bir değer vermiş oldu" dedi. Depremin Marmara açıklarında meydana gelmesi nedeniyle şiddetinin daha az hissedildiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Ercan, "5.2 büyüklüğünde olan ve yaklaşık 6 saniye süren deprem, Kuzey Anadolu kırığının batı kolu üzerinde meydana geldi. Bu depremin hareket yönü doğu batı doğrultusunda ve küçük bir düşey bileşeni var. Bunun arkasından 7-10 gün sürecek artçı depremler olur ve büyüklüğü 4'e kadar varabilir. Bu depremin arkasından büyük bir depremin gelmesini beklemiyoruz. Korkulacak bir şey yok. Büyük İstanbul depremi olmadan önce olacağı bilinen depremlerden biri. Bu nedenle bizim için olağan ama jeofizik açısından önemli bir deprem. Depremin derinliği 8,4. Bizim beklediğimiz derinlik 7 ila 10 kilometre derinlikti. Bu deprem aşağı yukarı o arada gerginlik birikimi olduğunu gösteriyor. Gelecek olan depremin odak derinliğini yaklaşık olarak bize vermiş oldu. Büyük deprem için daha onlarca yıl var. Depremin açıklarda olması şiddetini daha az hissetmemize neden oldu" diye konuştu.

"MARMARA'DA FAALİYET SÜRÜYOR"
Depremin İstanbul için uyarı olduğunu kaydeden Prof. Naci Görür de, "Depreme neden olan fay, olası İstanbul depreminde kırılmasını beklediğimiz fayın hemen batı ucunda. Bu durum bölgenin gerilmekte olduğunu ve buna bağlı olarak irili ufaklı depremler olduğunu gösteriyor." dedi.

Sadece bu deprem üzerinde durulmaması gerektiğini kaydeden Prof. Görür,  "Gerçek bir tehlike var ve bunun boyutu ile yeri belli. Büyük tehlike gelmeden önce yaşanan kırılmalar gösteriyor ki, Marmara’daki faaliyet devam ediyor." diye konuştu.

MARMARA DENİZİ'NDE BİR BUÇUK SAATTE 8 DEPREM
Tekirdağ açıklarında akşam 20.57'de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından aynı bölgede kısa aralıklarla 7 deprem daha meydana geldi. Marmara Denizi'nde, 21.03'de 2.7, 21.20'de 2.6, 21.27'de 2.6, 21.49'da 2.5, 21.58'de 2.6 ve 21.59'da 2.8, 22.21'de 2.9 büyüklüğünde depremler oldu.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.