Bosna Hersek'teki Sırpların "itirazı" reddedildi

Bosna Hersek'teki Sırpların "itirazı" reddedildi

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) Meclisinin, 9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü'nün milli bayram olarak kutlanmasının "anayasaya aykırı" olduğu kararına ilişkin yaptığı itirazın reddedildiğini açıkladı

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) Meclisinin, 9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü'nün milli bayram olarak kutlanmasının "anayasaya aykırı" olduğu kararına ilişkin yaptığı itirazın reddedildiğini açıkladı.

Başkent Saraybosna'daki Anayasa Mahkemesi binasında düzenlenen oturumda, mahkeme tarafından geçen yıl kasım ayında alınan RS'deki Milli ve Dini Bayramlara ilişkin Kanunun Sırp Cumhuriyeti Günü'ne dair maddesinin "anayasaya aykırı" olduğu kararına, RS Meclisi tarafından yapılan itirazın reddedildiği açıklandı.

Uzun süren oturumun ardından yapılan açıklamada, RS Meclisinin itirazın reddedildiği belirtilerek Sırp Cumhuriyeti Günü'nün milli bayram olarak kutlanmasının "anayasaya aykırı" olduğunu bir kez daha yinelendi.

RS Meclisince yapılan itiraz başvurusunda "makul bir sebep" bulunmadığına işaret edilen açıklamada, "Anayasa Mahkemesinin U3/13 sayılı kararına yönelik yapılan itiraz reddedilmiştir." sözlerine yer verildi.

RS Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin "tutarlı ve ilkeli" hareket ettiğini belirterek "Mahkeme, RS Meclisi'ndeki Sırp partiler tarafından yapılan baskılara göz yummadı. Referandum kararına ilişkin de bazı önlemlerin alınması gerekmekte. Bu, ülkeyi yıkmak isteyenlere ek bir mesaj olacaktır." dedi.

Bu arada, RS de 9 Ocak'ın Sırp Cumhuriyeti Günü kabul edilmesi için entite sınırları içinde 25 Eylül'de referanduma gidileceğini açıklamıştı. Bosna Hersek'te son dönemde tepkilere neden olan referandum kararının, Anayasa Mahkemesince yapılan açıklamayla "anayasa aykırı" olduğunun yinelendiği bildirildi.

Öte yandan, RS Başkanı Milorad Dodik, RS Radyo ve Televizyonu'na yaptığı açıklamada, mahkemeden çıkacak kararın önemine bakmaksızın referandumun gerçekleşeceğini aktararak tüm RS vatandaşlarına referanduma katılma çağrısında bulundu.

- "Sırp Cumhuriyeti Günü Anayasa'ya aykırı"

9 Ocak 1992'de, Sırp Cumhuriyeti’nin kurulmasına ilişkin bildiri kabul edilmişti. 9 Ocak, bu nedenle söz konusu entite içinde "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanıyor.

Anayasa Mahkemesi, geçen yıl kasım ayında aldığı kararla, Sırp Cumhuriyeti'ndeki Milli ve Dini Bayramlara İlişkin Kanunun Sırp Cumhuriyeti Günü'ne dair maddesinin "anayasaya aykırı" olduğunu bildirmişti.

Mahkeme, gerekçeli kararında 1992'deki bildirinin Boşnak ve Hırvat halklarının katılımı olmadan kabul edildiğini ve tek taraflı olduğunu belirtmiş, söz konusu kanunun ilgili maddesinin değiştirilmesini talep etmişti.

Anayasa Mahkemesinin kararını hiçe sayarak 9 Ocak'ı kutlamaya devam edeceklerini açıklayan Sırplar, son olarak Sırp nüfusun yoğun olduğu entite sınırları içinde referanduma gidilmesini kararlaştırmıştı.

Bu arada, Boşnak siyasiler, referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savunurken Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik ise referanduma gidilmesinin yasalara uygun olduğunu öne sürmeye devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.