Böyle savunma tarihte görülmedi!

Böyle savunma tarihte görülmedi!

İSTANBUL- Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki belgeler, yer darlığından döşeme altına konulmuş.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda bulunan belgelerin yer darlığı nedeniyle oraya konulduğu iddia edildi. Askeri bilirkişinin yaptığı incelemede bilgisine başvurulan tutuklu asker Astsubay Erdinç Yıldız, 'Oraj' ve 'Suga' planlarıyla ilgili bilgilerin de bulunduğu hard diskin 28 Temmuz 2009 tarihinde arşive kaldırıldığını anlattı. Yıldız'ın yer darlığı nedeniyle döşeme altına konulduğunu söylediği bu hard disten çıkan 'Oraj' ve 'Suga' ile ilgili belgelerin ise askeri bilirkişi raporunda arşive kaldırıldığı tarihten sonra kaydedildiği değerlendiriliyor. Raporda, teknik incelemenin doğası gereği belgelerin kim tarafından ve hangi tarihte, hangi bilgisayarda, ne maksatla oluşturulduğu sorularına cevap verecek yeterli veriye ulaşılamadığı belirtildi.

Askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında 6 Aralık 2010'da Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerle ilgili Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi heyeti söz konusu belgelerle ilgili rapor hazırladı.

Askeri savcılık, Tuğamiral Sinan Azmi Tosun başkanlığındaki bilirkişi heyetinden söz konusu belgelerde suç unsuru olup olmadığı, bu belgelerin kim tarafından ve hangi tarihte, hangi bilgisayarda, ne maksatla oluşturulduğuna dair teknik inceleme yapmasını istedi.

30 sayfalık raporda ele geçirilen 5 adet hard diskin incelendiği belirtiliyor. Donanma Komutanlığı İstihbarat İKK ve Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde halen görev yapan personelin bilgilerine de başvurulduğu kaydedildi.

Heyet, askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında tutuklanan Binbaşı Kemalettin Yakar ile Başçavuş Erdinç Yıldız'ın da bilgisine başvurdu.

Oraj ve Suga planlarıyla ilgili belgelerin çıktığı belirtilen 5 nolu hard diskin Binbaşı Yakar ile Başçavuş Yıldız tarafından kullanıldığı ifade edilen raporda, "5 numaralı hard diski İsth. Bçvş. Erdinç Yıldız ile birlikte kullanan İsth.Bnb.Kemalettin Yakar da bahse konu diskte yer alan bazı dosyaları ilk defa gördüğünü ve diske nasıl kaydedildiği hakkında bir fikri olmadığını beyan etmiştir." denildi.

YER DARLIĞINDAN DÖŞEME ALTINA KOYDUK

Bilirkişi heyetinin bilgisine başvurduğu Astsubay Yıldız'ın ifadesinde, 3 ve 5 numaralı harddisklerin kullanımına 28 Temmuz 2009 tarihinden itibaren son verildiğini, söz konusu disklerin aramanın yapıldığı 6 Aralık 2010 tarihine kadar imha edilecek diğer malzemelerle birlikte kullanım dışı olarak çeşitli zamanlarda İKK kısım amirliğindeki dolaplarda, kimi zaman da uygun yer yetersizliği nedeniyle İstihbarat Kısım Amirliği odasında döşeme altında bulundurulduğunu belirttiği kaydedildi.

Donanma Komutanlığı karargâhı personel giriş-çıkış kayıtlarının da incelendiği belirtilen raporda, "Mevcut belgelerde konusu ve içeriği itibariyle suç unsuru tespit etme hususunun, kavram olarak bir adli hüküm içermesi nedeniyle bilirkişi heyetinin yetkisini aşan bir husus olduğu değerlendirilmiş ve incelemede suç tespiti yapılmadan bilirkişi heyetinin değerlendirme ve kanaatleri belirtilmiştir." denildi.

BALYOZ İLE İLGİLİ 144 DOSYA TESPİT EDİLDİ

Raporda, "5 numaralı hard disk imajında yer alan dosyaların içinde Balyoz soruşturması iddianamesi ve ek klasörlerinde yer alan Suga ve Oraj harekat planlarıyla ilintili olduğu izlenimi veren toplam 144 adet dosya tespit edilmiştir." ifadesi yer aldı. 'Manipülatif' olarak nitelenen söz konusu dosyaların tamamının 28 Temmuz 2009'dan sonraki tarihte, sistem tarih/saati değiştirilmiş başka bir bilgisayardan aktarılarak kaydedildiğinin değerlendirildiği belirtildi. Hangi bilgisayarda oluşturulduğunun ise tespit edilemediği ifade edildi.

Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde bilgi güvenliği açısından mevcut emir ve talimatlara aykırı hareket edilmesi nedeniyle istismara açık bir ortam oluştuğu anlatılan raporda, "Harddisk imajları üzerinden yapılan teknik incelemenin doğası gereği Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından talep edilen belgelerin kim tarafından ve hangi tarihte, hangi bilgisayarda, ne maksatla oluşturulduğu sorularına cevap verecek yeterli veriye ulaşılamamıştır." denildi. CİHAN

Etiketler :
Gündem