Bozdağ: Savcı Öz'ün attığı o tweeti...

Bozdağ: Savcı Öz'ün attığı o tweeti...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Zekeriya Öz'ün Başbakan'a hakaret ettiğini, tehditler savurduğunu söyledi, 'başka ülkede olsa cübbesini çıkarttırırlardı' dedi.

24 TV'de Murat Çiçek ve Hüseyin Yayman'a konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK seçimlerini ve HSYK'nın şimdiki durumunu yorumlarken, Erdoğan'a hakaretler ve tehditler savuran savcıları ve yargı mensuplarını örnek gösterdi.

 

Bozdağ, özellikle Zekeriya Öz'ün, ülkenin Başbakanı'nı tehdit ettiğini, ona hakaretler yağdırdığını belirterek, "başka ülkede bir savcı yapsaydı bunu, cübbesini çıkarttırırlardı" ifadesini kullandı.

 

Bekir Bozdağ şöyle konuştu:

BAŞBAKAN’A TWITTER’DAN HAKARET VE TEHDİT EDEN SAVCI

 

Bekir Bozdağ, bir Cumhuriyet savcısının Başbakan’a hakaret ettiğini, tehdit ettiğini fakat bununla ilgili hiçbir kararın çıkmadığını belirtti.

 

“Geçenlerde Başbakanımıza hakaret eden, onu twitter’dan tehdit eden bir Cumhuriyet savcısı oldu. Onunla ilgili dosya bana gelmedi. Onunla ilgili bir karar da çıkmadı. Ama bakıyoruz İstanbul’da devam eden soruşturma ile ilgili bazı medya organları yazıyor, bazı televizyonlar konuşuyor, ondan sonra da şikayetler geliyor ve alelacele toplanıyor, bir karar alıyor. Karar henüz bana gelmedi. Bu karar geldiğinde elbette ben inceleyeceğim. Basında yer alan iddialara baktığımda onların büyük kısmının çarpıtma olduğuna dair bilgiler geldi.”

 

HAKİM ATTIĞI TWIT İLE TARAFSIZLIĞINI YİTİRMİŞTİR

 

Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir hakimin twitter’da “Ekim’den sonra intikamını alacağım” gibi söylemleriyle tarafsızlığını yitirdiğini söyleyen Bekir Bozdağ, soruşturmayı yapan hakim ve savcıların üzerinde baskı oluşturulduğunu belirtti.

 

“İstanbul’da bir hakim, hem de Ağır Ceza Mahkemesi’nde çok açı, net bir şekilde kendi özel hesabından twit atıyor. Ekim’de seçim var, o zaman görüşeceğiz anlamına gelen ve o zaman her şeyin başka bir noktaya gideceğini ifade eden pek çok twit atıyor. Bunu atan bir kişi de değil. O yüzden baktığınız zaman yargı içerisinde bir hakimin böyle twitler atması onun tarafsız bir hakim olma vasfını yitirdiğini gösterir. İçinde kin biriktirmiş ve seçimden sonra “ben intikamını alacağım” anlamına gelen şeyler atıyor. Bu da soruşturmayı yapan savcıları ve bu konuda karar veren hakimleri baskı altına alma, soruşturmaların sağlıklı yapılmasını engellemek ve soruşturmaların akamete uğramasını sağlamak için ben bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Bu tehdit için 3.Daire’nin de kullanılmak istendiğini düşünüyorum. Büyük bir algının oradan da yürütüldüğünü görüyoruz.”

 

ZEKERİYA ÖZ’ÜN ATTIĞI TWITİ BAŞKA ÜLKEDEN BİR SAVCI ATMIŞ OLSAYDI…

 

“Cübbeyi tarafsız yargı mensubu giyebilir” diyen Bozdağ, Zekeriya Öz’ün Başbakan’a yönelik attığı tehdit içeren twite karşı bir şey yapılmadığını söyledi.

 

Bolu Cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz, kendi hesabından Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ını isim vermeden ama herkesin ismin o olduğu, adresi ve adı belli olacak bir biçimde tehdit eden twitler attı. Amerika’da bir cumhuriyet savcısı (ya da onlarda başka isimler söyleniyor) Obama’yı kendi özel hesabından attığı mesajlarla tehdit etmiş olsa, veya İngiltere’de Cameron’u, veya Almanya’da Merkel’i bir savcı attığı twitlerle tehdit etmiş olsa ne olur? Ben söyleyeyim ne olur; onun cübbesi hemen çıkarırlar. “Sen bu cübbeyi giymeye de, taşımaya da layık değilsin” derler. Çünkü bu cübbe tarafsız ve bağımsız bir hakimin, savcının ancak omzunda taşıyabileceği şerefli bir cübbedir. O şerefe layık olanlar bunu taşır.(Stargazete)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.